• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Układanie psa – co to oznacza i na czym polega?

Dobrze ułożony pies jest skarbem – można wyjść z nim na spacer nie martwiąc się, że będzie zaczepiał innych ludzi, czy biegał za rowerzystami, biegaczami. Wszędzie możemy go zabrać, bo pies wie jak się zachowywać w określonych sytuacjach. Jak zatem ułożyć sobie psa?

Co oznacza „układanie psa”?

„Układanie psa” to nie tylko uczenie go podstawowych komend, tj. „waruj”, „siad”, „noga”, czy „wróć”, choć je też powinien znać pies. Układanie psa jest to nic innego jak rozumienie i przekazywanie mu jasnej i prostej informacji o jego pozycji w hierarchii. Dokładne sprecyzowanie pozycji psa w hierarchii grupy jest najważniejszym zadaniem opiekuna.

Jak ustalić pozycję w hierarchii?

Miejsce psa w rodzinie należy określać od szczeniaka. Wówczas to pies najchętniej i najszybciej uczy się określonych zachowań. Nie da się jednak tego zrobić krzykiem. Według psa przewodnikiem sfory nie jest osobnik najgłośniejszy, tylko najsprytniejszy i najbardziej rozważny. Dlatego też przywódca powinien cechować się jasnością myślenia w każdej, nawet kryzysowej sytuacji, nie używając siły do kontrolowania innych członków grupy.

Najważniejsze w procesie układania psa jest rozumienie zachowań psa, czytanie jego mowy ciała. Właściciele często ignorują mowę ciała psa przez co niepoprawnie reagują na określone sytuacje.

Czysta kalkulacja

Pies jest inteligentnym zwierzęciem. W każdej sytuacji ocenia straty i korzyści jakie może przynieść mu dane zachowanie. Pies zachowując się poprawie, jak i niepoprawnie sprawdza nasze reakcje i konsekwencję w postępowaniu, dlatego tak ważne jest byśmy my byli przywódcą stada. Sama obecność przywódcy powstrzymuje bowiem psy od ryzykownych zachowań, które mogą wywołać konflikt.

Zachowania przywódcy sfory

Przywódca sfory ma wiele przywilejów, po których można poznać, że posiada on najwyższą pozycję hierarchii:

1. Bez żadnych konsekwencji może nie reagować na polecenia innych, ignoruje je, ale i tak jest głaskany, karmiony itp.

2. Posiada swoje miejsce, w którym nikt nie może mu przeszkadzać. Pies uważający się za przywódcę będzie szedł przed nami, kładł się przy drzwiach i nie reaguje na nasze polecenia.

3. Otrzymuje posiłek jako pierwszy, może jeść wszystko, lecz nie dzieli się swoim pożywieniem
z nikim.

4. Oznacza terytorium zarówno na zewnątrz i wewnątrz mieszkania.

5. Swoim zachowaniem prowokuje nad do ustępowania mu.

6. Podczas spacerów idzie z przodu i ciągnie za smycz, pokazując swoją pozycję. Uczestniczy też we wszystkich zdarzeniach podczas wyjść na zewnątrz, a także próbuje bronić swojego terytorium przed innymi psami i ludźmi.

7. Na każdą chęć zmiany pozycji w hierarchii reaguje samoobroną, warczeniem, pokazywaniem zębów, czy gryzieniem.

Podsumowując, by ułożyć psa musimy mu pokazać za pomocą nagród i pochwał, ale także karcenia jaka jest jego pozycja w hierarchii sfory. My musimy być szefem, wyznaczając psu jak może się zachowywać, a jak nie powinien.