• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczeniaka?

Wybór rasy

Zakup szczeniaka zawsze powinien być dokładnie przemyślany i przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z charakterystyką rasy i ocenić, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Co równie ważne, powinniśmy zastanowić się, czy właśnie takiego psa potrzebujemy i czy spełni on nasze oczekiwania. W przypadku buldoga francuskiego trzeba pamiętać zwłaszcza o jego bardzo towarzyskim usposobieniu oraz niektórych specjalnych potrzebach związanych z pielęgnacją

Wybór hodowli

To najważniejsza kwestia, kiedy już zdecydowaliśmy się na daną rasę – godna zaufania hodowla i jej kompetentni właściciele to gwarancja, że szczeniak jest zdrowy i zgodny ze wzorcem rasy.

Kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru hodowli i pierwszej wizyty w niej:

1. przynależność hodowli do Związku Kynologicznego i karta przeglądu miotu, która powinna zawierać opinię osoby ze Związku.

2. warunki w jakich przebywają zwierzęta.

3. rodzice szczeniaków – w szczególności ich zachowanie wobec ludzi i innych psów, ogólna kondycja, kontakt szczeniaków z matką. Niektóre choroby są u psów dziedziczne, dlatego warto upewnić się co do stanu zdrowia rodziców i ich przodków.

4. zachowanie szczeniaków – podczas wizyt w hodowli można ocenić ich ogólną kondycję, warto też zwrócić uwagę na jego socjalizację – reakcję na nowe osoby, kontakt z innymi psami.

5. książeczka zdrowia psa, a szczególnie pierwsze odrobaczania, o które powinni zadbać hodowcy.

Pies czy suczka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wybór szczeniaka zawsze wiąże się z koniecznością wyboru jego płci. Warto kierować się przede wszystkim usposobieniem psa – samce są z reguły bardziej dominujące, trzeba zwracać większą uwagę na ich wychowanie i zachować konsekwencję. Suczki są z reguły bardziej uległe i przywiązane do rodziny, nie powinny sprawiać większych problemów przy tresurze. Płeć przekłada się również na wygląd fizyczny – psy zwykle są bardziej masywne i nieco większe.

Cena szczeniaka

Nie powinno być to kryterium decydujące, ponieważ podejrzanie niska cena może wiązać się z niepewną i nieuczciwą pseudohodowlą. Ceny psów wahają się między 1200 zł a 5000 zł. Decydującą rolę odgrywają: prestiż hodowli, rodowód przodków i umaszczenie pieska. Jeśli rodzice szczeniaka są utytułowani, a przyszły właściciel także planuje udział w wystawach, to cena z pewnością będzie wyższa. Najrzadziej spotykanym kolorem sierści wśród buldogów francuskich jest obecnie płowy i takie szczeniaki również będą droższe.