• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Buldog francuski – porady

Gdzie kupić?

Buldogi francuskie to bardzo poszukiwane zwierzaki. Można spotkać wiele ofert z ich sprzedażą na różnych stronach internetowych. Niestety, coraz częściej takie ogłoszenia są zwykłym oszustwem – psy „z rodowodem” w rzeczywistości go nie mają lub posiadają fałszywy. Pseudohandlowcy zaczęli zakładać stowarzyszenia (w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt), aby móc bezkarnie sprzedawać szczeniaki. Takie osoby żerują na niewiedzy kupującego. Takie pieski mogą mieć zaburzenia psychiczne (np. aspołeczność, agresywność) poprzez zbyt wczesne odebranie ich matce. Brak wiedzy kynologicznej pseudohodowcy może skutkować na przyszłość.

Buldoga francuskiego najlepiej kupić w hodowlach zarejestrowanych w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), jedynej oficjalnej organizacji kynologicznej w kraju należącej do Fédération Cynologique Internationale. Można również odwiedzić wystawy psów rasowych, gdzie na pewno będzie wiele hodowli. Pamiętajmy, że nie wolno brać szczeniaka przed ukończeniem 7 tygodnia życia!

Szczególna rasa

Buldog francuski to pies o skróconym przewodzie nosowo-gardłowym, co wymaga od nas szczególnej opieki nas psiakiem. Musi mieć on zawsze zapewnione cień i wodę. Raczej powinno się unikać słońca, a co za tym idzie męczących, długich spacerów w upalne dni. Buldogi doskonale czują się w wietrzne i chłodne dni. Warto również wiedzieć, że te psy potrzebują szczególnej narkozy. Jeśli weterynarz nie wie jaką zastosować, lepiej udać się do innego. Inaczej pies może nie wybudzić się z narkozy.

Bezpieczeństwo

Jak większość psów tak i buldogi potrzebują własnego kąta w mieszkaniu. Swojego własnego azylu. Nawet jeśli uwielbia spać w właścicielem w łóżku, musi mieć swoje bezpieczne miejsce. Gdy pies przebywa w domu, trzeba zabezpieczyć wszelkie kable i inne niebezpieczne elementy. Jeśli szczenię zostaje samo w domu, warto zbudować dla niego kojec.

Szelki czy obroża

Zdecydowanie obroża jest lepszym rozwiązaniem. Szelki były stworzone dla psów pociągowych i taką rolę powinny spełniać. Ostatnio możemy zobaczyć duży wybór szelek dla małych psów, jednak należy do tego podchodzić z wielką ostrożnością, aby nie zrobić krzywdy zwierzakowi. Mogą one zdeformować pieskom stawy, jeśli są one zakładane w młodym wieku. Szelki można stosować po zakończeniu wzrostu. Jednak tak czy owak nie poleca się ich stosować, szczególnie u psów wystawowych.

Obgryzanie ścian

Jeśli nasz pies dobiera się do ściany to nie dlatego, że chce nam zdewastować dom. Robi to, bo brakuje mu wapna w organizmie. Najwięcej wapna buldogi potrzebują w okresie ząbkowania. Dobrze dodawać mu wtedy do mokrej karmy ser biały ze sproszkowanym wapnem.

Wyprawka dla Bulldoga

Wyprawka dla buldoga francuskiego można być oceniana jako luksusowa i jako podstawowa. Tutaj przedstawię nieco ten pierwszy wariant:

  1. Legowisko – posłanie. Każdy piesek potrzebuje swojego miejsca, w którym mógłby się czuć najbezpieczniej. Posłanie powinno być tak ustawione, aby pies mógł obserwować wszystko, co się dzieje w pomieszczeniu. Idealne legowisko ma wysokie ścianki. Raczej odradza się wiklinowe posłania na rzecz plastikowych.
  2. Klatka – są różne opinie na temat klatek dla psa, jednak mimo wszystko jest ona cenną rzeczą w czasie rekonwalescencji i podróży. Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby klatka stała się dla pieska więzieniem, które opuszcza tylko by pójść na stronę.
  3. Miski – dwie miski: na wodę oraz na pokarm. Najlepiej metalowe z gumą pod spodem, by uniknąć ślizgania się.
  4. Obroża
  5. Smycz
  6. Zabawki – najlepiej mieć parę zestawów zabawek dla psa i dawać mu na zmianę, aby się nie znudził. Najlepsze są bawełniane sznury, zabawki-piszczałki, bez mniejszych części, które może piesek zjeść.
  7. Kuweta i podkłady
  8. Torebeczka na smakołyki
  9. Gryzaki

Z taką wyprawką żadnemu szczeniakowi nie będzie niczego brakowało i nie pozna, co to znaczy nuda. Trzeba przede wszystkim bardzo kochać swojego psiaka i wdrożyć go do rodziny. Wszelkie czynności wykonywane razem na pewno zbliżą was do siebie.