• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Elektronika w szkoleniu psów

Wraz z rozwojem elektroniki coraz częściej występuje w obszarach, w których jeszcze kilka lat temu nie spodziewaliśmy się jej w ogóle. Wspomagają one szkolenie psów, w szczególności tych pracujących, wykonujących określony zawód. Do czego zatem przydatna jest elektronika w szkoleniach dla psów?

Psy pracujące

Elektronikę coraz częściej stosuje się przy szkoleniu psów szukających materiałów wybuchowych, , psów służbowych, ratowniczych, a także do tresury psów sportowych. Elektronika przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba zmotywować psa, gdy nie jest wskazane, by robił to przewodnik lub kiedy on nie ma takiej możliwości.

Wykorzystanie elektroniki w tresurze

Urządzenia elektroniczne najczęściej wykorzystuje się w pracy węchowej, gdzie zadaniem psa jest znalezienie określonego zapachu, np. narkotyków, czy zwłok ludzkich. Sam zapach nie jest niczym atrakcyjnym dla psa, lecz specjalnie wyszkolone psy dostają za znalezienie określonego obiektu nagrodę. Nagroda wręczana jest przez przewodnika co jest niestety błędem. Dlaczego? Pies po odnalezieniu przedmiotu, do którego znajdywania został wyszkolony, szuka swojego przewodnika oczekując nagrody: czy to w postaci smakołyku, czy zabawy. Często zdarza się tak, że pies opuszcza to miejsce, nie zostając tam, gdzie powinien, szukając swojego przewodnika.

Kiedy pies wykonuje pracę psa – ratownika, przewodnik przecież nie jest w stanie być wszędzie, tam gdzie on., szczególnie jeśli pies szuka ludzi w zawalonych budynkach, czy lawinach. Dzięki elektronice pies zostaje przy znalezionej rzeczy, nie szukając przewodnika. Wówczas to sam zapach dla psa jest nagrodą.

Przy używaniu elektroniki do tresury należy pamiętać o umiarze. Nie wolno bezmyślnie jej używać, w sposób ciągły. Od czasu do czasu powinno zmienić się urządzenie lub wrócić na kilka treningów do tradycyjnych metod.

Sterowanie

Za pomocą elektroniki można również psem sterować. Dzięki zastosowaniu fal radiowych mogą działać na odległość od 50 do 250 metrów. Automaty różnią się również od siebie pod względem sposobu wyrzucania piłki lub nagrody. Wiadomo przecież, że po wykonanym zadaniu psa warto, a nawet należy nagrodzić.

Zastosowanie elektroniki dla niektórych może wydać się zbyt nowoczesne, krzywdzące zwierzęta. Tak nie jest. Elektronika w tych przypadkach służy do wyszkolenia psa na podstawie wzmacniania pozytywnego, a nie wywoływaniu bólu, jak w przypadku obroży elektronicznej.

W przypadku tresury psów górskich, ratowniczych, wydobywających ludzi z zawalonych budynków, przysypanych śniegiem, takie rozwiązanie jest doskonałe, gdyż pies wykona swoje zadania, nie mając przewodnika w zasięgu swojego wzroku.