Choroby buldogów francuskich
Zagrożeniem dla psów są zarówno schorzenia szczególnie częste wśród danej rasy, jak również te, na które powszechnie cierpią wszystkie psy. Dla odpowiedzialnego właściciela każda zmiana w zachowaniu psa powinna być alarmująca, a pomocy często trzeba szukać u specjalisty.
Nosówka
Choroba wirusowa, zakaźna, przenoszona drogą pokarmową lub kropelkową. Najbardziej zagrożone są psy o obniżonej odporności, do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami chorego zwierzęcia – kałem, moczem, śliną. Możliwe jest nawet ich przeniesienie przez człowieka, na przykład na ubraniu.
Pierwsze objawy można zaobserwować po około tygodniu, są to gorączka, brak apatytu, osowiałość. Do nich dochodzą kolejne, takie jak wydzielina z nosa, oczu i pyska – na początku wodnista, potem ropna. Rozwój choroby może przebiegać w różny sposób, występuje pod postacią jelitową, oddechową i nerwową. W każdym przypadku jest jednak wyjątkowo niebezpieczna i tylko szybkie wykrycie daje szansę na wyleczenie.
Nużyca
Nużeniec psi, wywołujący chorobę, to pasożyt występujący w mieszkach włosowych. Jego obecność jest naturalna, ale przy zwiększonej ilości dochodzi do zmian chorobowych. Najczęściej choroba dotyka psy krótkowłose. Jej objawy to początkowo niewielkie wyłysienia, mogą pojawić się również guzki i krostki, a także łuszczenie się skóry i stany zapalne mieszków włosowych. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu szamponu zawierającego nadtlenek benzoilu oraz podaniu miejscowo amitrazy. Terapia najczęściej jest długa i trwa kilka miesięcy, w niektórych przypadkach weterynarz może zdecydować o zastosowaniu antybiotyków.
Parowiroza
To choroba o wysokiej śmiertelności, jedna z bardziej niebezpiecznych dla psów. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przy kontakcie z innymi psami, ale może nastąpić to również przy udziale przedmiotów codziennego użytku, na których znalazł się wirus. Objawy pojawiają się nagle i wymagają niezwykle szybkiej reakcji, występująca biegunka i wymioty prowadzą do odwodnienia zwierzęcia, a często do uszkodzenia mięśnia sercowego.
Choroba może pojawić się nawet pomimo szczepienia, ale znacznie zwiększa ono szanse zwierzęcia na przeżycie, dlatego nie może być zaniedbywane.
Dysplazja
To nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych. Najczęściej uznawana jest za chorobę genetyczną, dlatego tak ważne jest poznanie hodowli, z której pochodzi szczeniak. W wyniku dysplazji następuje nieproporcjonalny rozwój kości, w stosunku do przyrostu mięśni, które są zbyt słabo rozwinięte, by dać właściwe oparcie stawowi biodrowemu. Prowadzi to do zapalenia stawów, sztywności, w efekcie czego pies odczuwa ból i kuleje. Aby potwierdzić schorzenie niezbędne jest wykonanie badania RTG.
Leptospiroza
Choroba bakteryjna rozprzestrzeniająca się poprzez mocz zakażonych psów lub za pośrednictwem szczurów. To jedna z chorób zwierzęcych, która może zostać przeniesiona na człowieka i spowodować u niego żółtaczkę. U psów występuje pod postacią krwotoczną, żółtaczkową i mocznicową. W zależności od rodzaju może dawać różne objawy: wymioty, biegunkę, podwyższoną temperaturę, zaburzenia ruchu i doprowadzić do żółtaczki bądź ciężkiej niewydolności nerek.
Część z wymienionych schorzeń należy do grupy chorób zakaźnych, przeciwko którym stosuje się szczepionki. Warto pamiętać o zabiegach, które mogą ustrzec psa przed kłopotami zdrowotnymi i już od pierwszych miesięcy życia zadbać o profilaktykę. Podstawowy pakiet szczepień obejmuje: nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, kaszel kenelowy, chorobę Rubartha i koronawirozę.