Konsekwencja podstawą wychowania psa
Wychowanie psa jest odpowiedzialnym zadaniem, które wielu opiekunów niestety bagatelizuje. Pies, jak każde zwierzę nie wychowa się samo, musimy mu pokazać, jakie zachowania są poprawne, a jakie są niemile widziane. To dzięki właścicielowi pies będzie „ułożony” lub wręcz przeciwnie – będzie sprawiał samego problemy.
Konsekwencja – co to takiego?
Żeby najlepiej zrozumieć znaczenie konsekwencji w tresurze psa musimy znać jej definicję. Konsekwencja to nic innego jak logiczne następstwo określonych zachowań, logiczny skutek, czy rezultat pewnego zachowania. Konsekwencję rozumie się również jako nieustępliwość, zdecydowanie, niezłomność w działaniu, wytrwałość i upór w dążeniu do realizacji czegoś, jakiego celu.
Jak zatem wychować mądrego psa?
1. Wymagaj
Wychowanie bez wymagania określonych zachowań jest bezcelowe. Podobnie jest przy wychowywaniu dzieci. Nie stawiając im żadnych wymagań, pozwalając im na wszystko pozostawiamy dzieci same sobie, a wiadomo, że dzieci nie wymyślą niczego mądrego. Psy, jak dzieci potrzebują drogowskazów – co wolno robić, a co nie. Należy wymagać określonych zachowań, które sprawią, że będą przystosowane do życia w grupie, w społeczności.
2. Bądź konsekwentny
Podczas wymagania określonych zachowań i reakcji właściciel psa powinien być przede wszystkim konsekwentny. Dzięki temu pies będzie miał jasno określone granice zachowania. Pozwalając psu na sporadyczne wybryki, czy brak konsekwencji złego zachowania pies traci szacunek do opiekuna, gdyż wie, że następnym razem też mu się uda.
3. Bądź przywódcą
Psy niegdyś żyły w stadach. Tak jak wilki miały swojego przywódcę, a inne psy musiały mu się podporządkować. Właściciel musi być takim przywódcą, jednak bez odpowiedniego zachowania nim nie zostanie. Psy są sprytne, uwielbiają sprawdzać i testować człowieka. Przez brak konsekwencji w postępowaniu pies będzie uważał, że on jest przywódcą gromady i może robić wszystko, co uważa za stosowne.
Musimy być pewni swoich zachowań i własnych decyzji, a kolejno konsekwentnie wymagać określonych zachowań u psa. To my jesteśmy „szefami”, dlatego musimy wykazać się sprytem i wytrzymałością, nawet wobec najbardziej upartych psów. Trzeba uparcie dążyć do określonego celu. Tylko dzięki temu pies zrozumie, gdzie jest jego miejsce w hierarchii rodziny.
Przykłady z życia
Konsekwencji należy wymagać przede wszystkim, gdy pies wchodzi na kanapę, a nie życzymy sobie tego, żebrze przy stole, skacze na każdą osobę, która wchodzi do mieszkania. W zachowaniach tych, nie chodzi tylko o złe zachowanie, lecz prawidłowe współżycie wszystkich członków rodziny. Pozwalając psu na zbyt dużo, pozostałym członkom rodziny pozwalamy na mniej, ograniczając ich w ten sposób, zakłócając życie zbiorowości.