• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Żywienie buldogów francuskich

Podstawą dbania o zdrowie psa jest zapewnienie odpowiedniej diety. Wśród hodowców nie ma jednoznacznego stanowiska jak dokładnie miałaby wyglądać - jedni opowiadają się za żywieniem naturalnym, inni cenią gotowe karmy. Bez względu na wybór należy jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach: stała pora posiłku, używanie tych samych misek ustawianych zawsze w tym samym miejscu, nie zaleca się również podawania dodatkowych pokarmów między stałymi posiłkami, chyba że są to nagrody podczas szkolenia.

Żywienie szczeniąt

Ilość posiłków jest ściśle związana z wiekiem – w okresie od 6. do 12. tygodnia życia powinno być to nawet 4-5 mniejszych posiłków dziennie. Psy nieco starsze 3-6 miesięczne należy karmić 3 razy dziennie. Trzeba bardzo starannie dobrać rodzaj karmy – przede wszystkim powinna być to odmiana dla odpowiedniej grupy wiekowej. Ważna jest również jej jakość, dlatego nie poleca się popularnych karm dostępnych w supermarketach, zamiast nich warto wybrać droższe, ale zawierające więcej wartości odżywczych. Można również urozmaicać jadłospis szczeniąt produktami naturalnymi – na przykład białym serem, który będzie źródłem wapnia.

Karmy suche

Należy pamiętać, że w ten sposób powinny być karmione przede wszystkim psy zdrowe. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych dieta musi ulec zmianie.

Najlepszym wyborem są karmy suche dobrze zbilansowane, należy jednak liczyć się z wyższą ceną niż w przypadku tych popularnych, dostępnych w każdym sklepie. Radą przy wyborze może służyć lekarz weterynarii bądź sprzedawca sklepu zoologicznego. Przyjmuje się, że buldogi francuskie powinny zjadać około 200 gramów dziennie tego rodzaju pożywienia.

Żywienie naturalne

Wielu hodowców poleca podawanie psu gotowanego jedzenia – jako jedyny rodzaj posiłków lub w połączeniu z gotową karmą. Ważne by zadbać o odpowiedni dobór składników odżywczych – w diecie dominować powinno mięso, którego uzupełnieniem będzie gotowany ryż lub makaron oraz warzywa. Najlepsze dla psa będzie mięso wołowe, powinno ono stanowić około 2/3 posiłku i dzięki temu zapewniać odpowiednią ilość białka w diecie. Jeśli podajemy biały ser, można wówczas zmniejszyć jego ilość.

Produkty, na które należy uważać

Ich pojawienie się w diecie psa może skończyć się problemami trawiennymi a nawet zatruciem. Coś, co wydaje się nam smakołykiem, może wyrządzić szkodę; do niebezpiecznych produktów należą:

- przyprawy – podrażniają układ pokarmowy,

- czekolada – szczególnie niebezpieczna, bo duża ilość może prowadzić nawet do śmierci psa,

- rodzynki i winogrona – niekorzystnie wpływają na nerki,

- wątróbka – spożywana w większych ilościach może prowadzić do zatrucia albo hiperwitaminozy,

- kasze – są zbyt ciężkostrawne,

- kości drobiowe – łatwo zbagatelizować tego rodzaju zagrożenie, ale mogą one nawet przebić ścianę żołądka lub utkwić w przełyku.