• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Porady dotyczące opieki nad buldogiem francuskim

Pielęgnacja

Krótka sierść buldogów francuskich nie powinna sprawiać kłopotów, nie wymaga bowiem specjalnych zabiegów. Pielęgnacja ogranicza się do wyczesania martwych włosów i sporadycznych kąpieli. Do szczotkowania świetnie nadają się specjalne rękawice masujące lub gumowe.

Większą uwagę należy przywiązywać do pielęgnacji fałd na pysku psa, szczególnie wokół oczu. Zaniedbanie i nieczyszczenie tych miejsc może skutkować bolesnymi odparzeniami i infekcjami skórnymi. Fałdy uniemożliwiają swobodne odparowywanie wilgoci, co prowadzi do rozwoju bakterii, dlatego zabieg trzeba powtarzać kilka razy w tygodniu.

Konieczny zabieg, który należy wykonywać regularnie raz w miesiącu, to czyszczenie uszu psa. Pomocne będą dostępne na rynku płyny samoczyszczące.

Spacery i zabawa

Buldogi francuskie to psy niezwykle towarzyskie, uwielbiają kontakt z człowiekiem, dlatego też chętnie podejmują każdą wspólną aktywność. Jeśli chodzi o spacery nie są jednak szczególnie wymagające, należy zapewnić im regularne wyjścia, nie muszą być to jednak długie i dalekie wyprawy. Ze względu na specyfikę budowy niektóre buldogi francuskie szybko się męczą oraz są wrażliwe na przegrzanie, dlatego przy planowaniu spaceru trzeba wziąć pod uwagę ich możliwości.

Żywa natura i ciekawość świata gwarantują, że psy będą doskonały towarzyszami zabaw. Rasa ta określana jest jako typowo rodzinna, buldogi chętnie spędzają czas również z najmłodszymi.

Podróżowanie

Reakcje psów podczas jazdy samochodem mogą być bardzo różne. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które mogą poprawić samopoczucie pupila:

- dostęp do wody – szczególnie ważny w czasie upałów,

- postoje co 1-2 godziny – należy dać psu możliwość opuszczenia samochodu i załatwienia swoich potrzeb oraz krótki spacer,

- pomoc w razie choroby lokomocyjnej – nie można ignorować jej objawów i najlepiej skonsultować sytuację z weterynarzem. Dobre efekty daje zazwyczaj podanie środków farmakologicznych – najczęściej przed podróżą, a w razie potrzeby również w jej trakcie. W tym przypadku odradza się wcześniejsze podawanie psu pokarmy.

Ochrona przed upałami

Okres letni to dla zwierząt wyjątkowo trudny czas. Szczególnie źle wysokie temperatury znoszą buldogi francuskie, co jest konsekwencją ich budowy i częstych problemów z oddychaniem. Organizm zwierzęcia łatwo się przegrzewa, a trudniej niż w przypadku innych ras przychodzi im schłodzenie się. Dlatego należy kontrolować czas, jaki buldogi spędzają na słońcu – najlepiej w środku dnia zrezygnować ze spacerów i zaplanować je na wczesny ranek i wieczór, kiedy temperatury są już niższe. Pies powinien mieć dostęp do świeżej, chłodnej wody i możliwość schronienia się w zacienionym miejscu.

Niedopuszczalne jest pozostawianie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! W czasie upałów lepiej ograniczać podróże, a jeśli są konieczne, zadbać o częstsze postoje i odpowiedni zapas wody dla psa.