• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Życie z kotem

Przygarnięcie do swojego domu kota nie jest wyczynem ani wyjątkowo bohaterskim ani szczególnie istotnym. Co gorsza, często bywa przede wszystkim nieprzemyślanym i bardzo spontanicznym gestem, który niesie ze sobą zdecydowanie nie wesołe konsekwencje. Zycie z kotem wymaga bowiem pewnego dostrojenia się do niego, ale również dostrojenia jego do siebie, co nie jest łatwe.

Przemyślana decyzja

Przede wszystkim, przygarnięcie, kupienie czy zaadoptowanie kota nie może być decyzją podjętą pod wpływem impulsu, czy spontanicznie. Musi to być decyzja przemyślana, przeanalizowana i podjęta przy podparciu pewnej też wiedzy. Wiedzy o kotach, wiedzy o wychowaniu kotów i o opiece nad nimi. Przygarniając bowiem zwierzę do swojego domu, przejmujemy za niego odpowiedzialność. Kot, nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić i uratować się ze złego domu. Oczywiście, przebywając na wolności doskonale sobie poradzi, ale mowa tu o kocie, który był przygarnięty.

Wiedząc już, że decyzja o przygarnięciu kota powinna być przemyślana i rozsądna, warto pójść o krok dalej. Jak się z takim kotem dogadać, jak się z nim wspólnie ułożyć, żeby żyło się nam razem dobrze. Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że to człowiek jest w tej relacji istotą myślącą, a kot instynktowną, więc to człowiek powinien wykazać się zrozumieniem i pokierować relacją, w taki sposób, żeby była ona satysfakcjonująca dla obydwu stron.

Zgranie z kotem

Takie rozsądne „układanie” kota musi być podparte wiedzą o jego naturze i specyfice. Wychowanie kota, to przede wszystkim dostrojenie go do ludzkich oczekiwań. Kot ma swoje potrzeby, które po prostu musi zaspokoić. Cała sztuka polega na tym, żeby mógł je zaspokajać w taki sposób, który odpowiada człowiekowi i jest przez człowieka akceptowana. Jak więc jest ta kocia natura i nad czym należy popracować, żeby dało się zgodnie żyć z kotem?

Koty to bardzo inteligentne zwierzęta. Dzięki temu bardzo szybko przyswajają naszą naukę, wystarczy im ją odpowiednio podać. Kot to też zwierzę bardzo czyste. Wystarczy więc stworzyć mu warunki i już on sam szybko się do nich dostosuje. A jakie są te najważniejsze elementy kociej natury?

Kocie życie

Przede wszystkim polowanie. Kotu trzeba stworzyć warunki, żeby mógł polować. Mogą to być przywieszone zabawki, piłeczki, czy kulki z papieru. Coś, co ucieka i można to próbować złapać. Jeżeli kot będzie miał dużo takiej aktywności, to szybko przestanie polować na nasze stopy czy firanki.

Kot uwielbia drapać. Dzięki temu ściera pazury, znaczy teren i po prostu ćwiczy swoje mięśnie. Warto więc zapewnić mu specjalne drapaki dla kotów. Zwierzak bardzo szybko zorientuje się, że jest to coś przeznaczonego specjalnie dla niego i będzie z niego korzystał do woli. Nasze mieszkanie natomiast, dzięki temu nie będzie zniszczone, podrapane i pozadzierane pazurami, bo kot nie będzie już szukał innych drapaków, mając swój własny.

Kolejny element kociej natury to strefowość. Kot, potrzebuje jasnego podziału terytorium. Trzeba wyznaczyć mu miejsce na jedzenie, miejsce na higienę, oczywiście oddalone od jedzenia, miejsce na spanie i zabawę, a kot na pewno będzie się tych stref trzymał i nie będzie załatwiał się poza kuwetą, ani jadł poza wyznaczonym do tego miejscem.

I na koniec, najmniej przyjemny element kocich zwyczajów, czyli znakowanie terytorium. Niestety, nie ma na to zbyt wielu sposobów, jedynym jest kastracja. Kocice nie znaczą terytorium , a wykastrowany kot, też tego nie będzie robił. Jeżeli jednak nie chcemy kastrować, to trzeba po prostu to jakoś przetrwać.

Pozwalając kotu zaspokoić swoje potrzeby w akceptowany przez nas sposób, mamy pewność, że nie zrobi czegoś, co nam się nie będzie podobało.