• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Karma dla czworonożnych pupili – tego NIE powinno w niej być

Psim przyjaciołom powinniśmy się odwdzięczać taką samą troską, jaką oni darzą nas. Możemy to uczynić nie tylko decydując się na gadżety, zabawki, odpowiednie posłania, ale przede wszystkim wartościowe karmy. Dbając o kondycję swojego czworonożnego pupila, dajemy mu coś najlepszego. Zapewniamy zdrowie i przysparzamy kolejnych lat życia, które upłyną jako pełne energii i radości, a powie nam o tym zawsze radośnie merdający ogon. Czego zatem nie należy szukać w karmach dla psiaków?

Wartościowy jadłospis dla ukochanego pupila

Karmy dla zwierzaków, jakie znajdujemy na rynku, to prawdziwy przegląd rozmaitości. Szerokie widełki cenowe, bo najtańsze produkty oferują nam zwykle markety, w sklepach specjalistycznych przychodzi nam zaś wydać nawet kilka razy więcej, na tę samą ilość karmy. Cena ma tutaj jednak o tyle znaczenie, że w znaczącym stopniu odzwierciedla jakość wybranych produktów.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że naszym psom potrzeba mięsa, składników warzywnych i owocowych. Dzięki temu do organizmu psiaka dostarczane są niezbędne witaminy i minerały, a także białko. Karmy to jednak nierzadko znacznie szerszy skład, a na liście może znaleźć się sporo substancji, których tak naprawdę nie powinno tam być. Na co zwracać uwagę?

Zacznijmy od tego, czy nasz pupil zmaga się z jakąś chorobą lub alergią pokarmową. Jeśli tak, najpewniej będzie potrzebował karmy hipoalergicznej. Najpierw pokuśmy się o diagnostykę, by mieć pewność, co uczula i czy faktycznie mówimy o alergii pokarmowej. Jeśli tak, skorzystajmy z ofert nie marketowych, a właśnie ze sklepów specjalistycznych. Znajdziemy tam wysokie jakościowo produkty, które wspomogą prawidłowe funkcjonowanie organizmów naszych pupili. Czytajmy skład i dobierajmy pożywienie dostosowane do potrzeb czworonogów.

Składniki, które należy omijać szerokim łukiem

Od dawna mówi się o szkodliwym wpływie na organizmy żywe, żywności genetycznie modyfikowanej. Badania udowodniły, że w przypadku psiaków, składniki takie mogą wpływać na bezpłodność oraz stany zapalne i wrzody żołądka. Co więcej, konsekwencją stają się choroby nowotworowe. Takie karmy mogą również wpływać na rozwój alergii, upośledzenia umysłowe oraz znaczne osłabienie odporności.

Najtańsze karmy to niestety największa ilość wypełniaczy, o których jakości czy wartościowości nie trzeba nawet wspominać. Jako wypełniacze najczęściej stosuje się zboża, a przecież to one znajdują się na stosunkowo długiej liście czynników mogących wywoływać alergie. Popularne wypełniacze są ponadto źle przyswajane przez zwierzęta. Zbóż można uniknąć decydując się na karmy bezzbożowe. Innym rozwiązaniem jest wybór karm, które bazują na łatwostrawnym ryżu.

Psy mogą mieć problem z uczuleniem na gluten, czyli mieszaninę białek, którą znajdujemy w zbożach. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią karmę dla nich, szybko zaczną mieć problem z układem trawiennym. Nietolerancja glutenu prowadzi bowiem do zapalenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie stopniowego aż do całkowitego zaniku kosmków jelitowych. Zaburzenia trawienia, problemy z wchłanianiem i objawy w postaci chociażby biegunki, to tylko część z zagrożeń dla psiaków nieodpowiednio karmionych.

Na koniec zostają sztuczne barwniki i substancje zapachowe, które poza kwestiami wizualnymi, tak naprawdę nic nie dają karmom dla psiaków. Jeśli zadbamy o to, by powyższych składników w żywieniu naszych pupili nie było obecnych, nie trzeba będzie martwić się o ich zdrowie i kondycję.