Metody leczenia zapalenia stawów u psa
Zapalenie stawów jest jednym z częściej diagnozowanych schorzeń u psów. Choroba może pojawić się u psa w każdym wieku. Właściciele czworonogów często nie wiedzą, jak należy postępować w przypadku zachorowania pupila na to przykre schorzenie. W przypadku zapalenia stawów kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia. Niestety, leczenie stanów zapalnych w obrębie stawów w większości przypadków jest procesem długotrwałym. Niemniej wczesne podjęcie terapii może zagwarantować szybszy powrót do formy i przynieść ulgę naszemu pupilowi.
Czym jest zapalenie stawów u psów
Zapalenie stawów to choroba, która może pojawić się w każdym wieku. Istnieją dwie podstawowe grupy stanów zapalnych: infekcyjne i nieinfekcyjne. Infekcyjne zapalenie stawów rozwija się na skutek działania bakterii, wirusów i grzybów powodujących rozmaite infekcje. Infekcyjne zapalenie stawów atakuje najczęściej duże stawy, a więc staw biodrowy, staw ramienny, staw kolanowy i staw łokciowy. Drobnoustroje mogą wniknąć do ciała w czasie urazów, poprzez rany oraz za pośrednictwem ciał obcych. Zakażenie infekcyjne może rozwinąć się także w wyniku boreliozy.
Drugim typem zapalenia stawów są choroby nieinfekcyjne. W takich przypadkach stan zapalny rozwija się w wyniku różnego rodzaju problemów immunologicznych. Schorzenia, w przebiegu których może wystąpić zapalenie stawów, to między innymi nowotwory, przewlekłe zakażenia płuc i toczeń układowy. Zapalenie nieinfekcyjne dotyka najczęściej mniejszych stawów, przede wszystkim nadgarstków, palców i stawów stępu.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Osobnym typem zapalenia stawów jest tzw. reumatoidalne zapalenie stawów. Większości z nas choroba kojarzy się prawdopodobnie ze starszym wiekiem. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów może rozwinąć się bez względu na wiek – również u młodych zwierząt. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą nieinfekcyjną, która najczęściej atakuje symetrycznie rozmieszczone stawy (a więc na przykład odpowiadające sobie stawy przednich kończyn). Choroba ma tendencję do pogłębiania, dlatego z czasem objawy mogą ulec zaostrzeniu.
Które psy są najbardziej narażone na zachorowanie
Istnieje wiele typów stanów zapalnych, które mogą rozwinąć się u psa niezależnie od jego wieku czy rasy. Wiele osób sądzi, że choroby stawów to przypadłość wyłącznie starszych zwierząt. Tak naprawdę zapalenie stawów może pojawić się nie tylko u psów w podeszłym wieku, lecz także u psów dorosłych czy szczeniaków. Najczęstszą przyczyną zapalenia stawów u psów w młodym wieku są uwarunkowania genetyczne. Wrodzone choroby stawów ujawniają się już w pierwszym roku życia. Natomiast psy starsze są częściej narażone na powstawanie zmian zwyrodnieniowych wynikających ze ścierania się chrząstki stawowej.
Niektóre stany zapalne stawów są charakterystyczne dla psów konkretnych ras. Dotyczy to zwłaszcza dysplazji stawu biodrowego, która najczęściej występuje u dużych ras (przede wszystkim owczarków niemieckich, rottweilerów i labradorów).
Jakie są objawy zapalenia stawów
Większość psów, u których rozwijają się stany zapalne będzie wykazywało podobne objawy. Właściciele na pewno zauważą, gdy pełen wigoru psiak nagle zamieni się w osowiałego zwierzaka smutnie spoglądającego ze swojego legowiska. Rozwój stanu zapalnego w obrębie stawu powoduje dyskomfort w czasie poruszania się, dlatego psy zazwyczaj stają się mniej aktywne i większość czasu chcą spędzać w pozycji leżącej. Na zapalenie stawów może wskazywać kulawizna – gdy zauważymy, że nasz podopieczny kuleje na jedną z kończyn, powinniśmy od razu wybrać się z nim do weterynarza. W związku z tym, że stany zapalne nie ograniczają się wyłącznie do stawów, mogą pojawiać się również problemy z kręgosłupem. Widoczne są np. trudności ze schylaniem czy poruszaniem głową. Jeżeli przyczyną stanu zapalnego są infekcje, u zwierzęcia może ponadto wystąpić gorączka i osłabienie.
Jak rozpoznać zapalenie stawów
Diagnoza zapalenia stawów dokonywana jest przez lekarza weterynarii. Pierwszym krokiem jest wykonanie dokładnego badania palpacyjnego i określenia, który obszar ciała jest dla zwierzęcia źródłem bólu. Diagnostyka jest następnie rozszerzana przez badania obrazowe, przede wszystkim wykonanie prześwietlenia. Niekiedy przeprowadzane jest także badanie mazi stawowej. Na podstawie RTG weterynarz może wykryć już niewielkie zmiany zapalne.
Jak leczy się zapalenie stawów u psa
Istnieje szereg metod, jakie są podejmowane w terapii stanów zapalnych stawów. Pierwszym krokiem jest zminimalizowanie bólu poprzez podawanie leków przeciwbólowych. Jeżeli pies ma problem z nadwagą, zaleca się także odchudzenie zwierzęcia aby zminimalizować przeciążenia chorych miejsc. Niekiedy chorobie stawów współtowarzyszą inne schorzenia – w takich wypadkach podejmuje się równoległe leczenie. Kolejnym krokiem jest podanie psu antybiotyków, które muszą być przyjmowane przez co najmniej kilkanaście dni. Jeśli zapalenie stawów rozwinęło się w następstwie chorób immunologicznych, lekarz może przepisać także leki sterydowe. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.