• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Jesień życia u kotów

Koty nie żyją tak długo jakbyśmy tego chcieli, chociażby tyle samo lat co my. Niestety fizjologia tych zwierząt jest zupełnie inna niż nasza i nie mamy zbyt dużego wpływu na to, ile nasz pupil pożyje. Standardowym wiekiem kota jest wiek 15-17 lat, czasami jednak żyje on kilka lat dłużej nie wspominając o fakcie, że choroba lub nieszczęśliwy wypadek może odebrać ich nam przedwcześnie.

jesień życia u kotów

Pierwsze sygnały starości

Jeżeli dobrze traktowaliśmy naszego kota przez całe życie, na pewno jest w znakomitym zdrowiu. Gdy skończy ten 15 rok życia możemy zauważyć u niego pierwsze oznaki podeszłego wieku mimo tego, że może zachowywać sporą aktywność fizyczną i chęć do zabawy. Naoczne przejawy dochodzenia powoli do tak zwanej „jesieni życia” to zmatowienie sierści, utrata masy ciała (zarówno tkanki tłuszczowej jak i mięśniowej), utrata blasku w oczach, zesztywnienie stawów (widoczne poprzez usztywnienie się kroków jakie wykonuje kot), większe potrzeby dotyczące snu i wiele innych...

Kiedy kot robi się stary?

Czasami wydawać się nam może, że starość naszego pupila nadeszła nagle i niespodziewanie bo pamiętamy jeszcze pierwsze dni jakie spędził w naszym domu będąc małym kociakiem a już jego żywot się kończy. Pocieszającym faktem jest jednak to, że objawy typowe dla podeszłego wieku pojawiają się u kotów stosunkowo późno bo w dziesiątej części ich cyklu życiowego. Nie mamy więc co się porównywać pod tym względem do naszych podopiecznych bo dość długo trzymają fason i werwę.

Typowe objawy nadejścia jesieni życia naszego pupila

Kolejne zauważalne symptomy starości to coraz mniejsza aktywność. Kot coraz chętniej i dłużej śpi, zamiast szaleć po podwórku lub domu. Jego ruchy zaczynają sprawiać mu dyskomfort, kończyny i kręgosłup sztywnieją co prowadzi do problemów z jakimkolwiek skakaniem, także na kanapę. Jego sierść traci na wyglądzie bo nie jest już w stanie sam o siebie zadbać na takim poziomie jak jak wcześniej. Futro staje się matowe, zmierzwione i niedokładnie wyczyszczone. Jeśli chodzi o masę ciała to albo się drastycznie zwiększa z powodu spowolnionego metabolizmu i braku aktywności fizycznej lub traci na wadze w najpóźniejszym okresie swojego życia nawet jeśli był zawsze kotem „przy kości”.

Kłopoty zdrowotne u kotów w podeszłym wieku

Niestety nie tylko wygląd świadczy o wieku kota. Na starość często pojawia się szereg schorzeń z którymi nasz pupil nie miał do czynienia przez całe życie. Nagle weterynarz zdiagnozować mu może cukrzycę, problemy ze stawami, sercem, trawieniem, zaburzenia pracy nerek i całego układu moczowego. Tego typu choroby można próbować leczyć jednak szanse są małe przy organizmie „staruszka”. Jeżeli nasz kot cierpi i lekarz weterynarii rozkłada ręce niestety musimy podjąć to najgorszą decyzję o ukróceniu mu cierpień po poprzez uśpienie.