• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zabawki dla kota

Oferta na rynku zoologicznym jest obfita w różnorodne zabawki dla kotów. Nigdy nie mamy pewności, że nasz wybór będzie odpowiadał preferencjom kota także warto zapoznać się z ogólnymi regułami psychologicznymi, które odpowiadają na pytanie dlaczego kot potrzebuje zabawek.

kot i zabawka

Kiedy kot odczuwa chęć do zabawy?

Najmłodsze kocięta potrzebują dużej ilości stymulantów, które pomagają im uporać się z nadmiarem energii. Z wiekiem ich aktywność się zmniejsza ale raczej nie niknie całkowicie. Według znawców tych zwierząt, już w 4-5 tygodniu życia oseski wykazują chęć zabawy. Czasami dzieje się to znacznie szybciej bo zależy też od ich cech indywidualnych oraz rasy, na przykład koty rosyjskie niebieskie szybko rozwijają się fizycznie więc dużo wcześniej potrzebują zabawy.

Etapy zabawy

Na początku kocięta wymuszają zabawę ze swoją matką oraz z rodzeństwem. Taki mały kot nie ma jeszcze wykształconej koordynacji więc jego wyczyny są dość niezgrabne i śmieszne. Dopiero w kolejnym etapie rozwoju zaczyna interesować się obiektami, które go otaczają.

Każdy rodzaj zabawy ma duże znaczenie w rozwoju kota. Nabywają i rozwijają sprawność fizyczną, która może przydać się im jak dorosną w celu polowania (jest to najczęściej spotykany rodzaj zabawy, można powiedzieć wręcz, że ich ulubiony). Jeżeli małe kocięta bawią się ze sobą nawzajem rozwijają bardzo ważną cechę- to znaczy uczą się zachowań społecznych aby umieć koegzystować z innymi kotami, także w przyszłości. Bez bawienia się z innymi małymi nasz pupil stanie się zupełnie aspołeczny i nieprzystosowany do życia w grupie.

Zabawa w „dorosłym wieku”

Większość zwierząt domowych, które chętnie szaleją w dzieciństwie gdy stają się starsze tracą ochotę do zabawy w całkowitym stopniu lub tylko w jakiejś skali. Koty raczej jako jedyne pozostają tak samo aktywne i skore do zabawy nawet w starszym a nawet i zupełnie podeszłym wieku. Koty będące z natury zwierzętami o wysokiej inteligencji i rozwiniętym stopniu ciekawości muszą cały czas „wyładowywać” swoją energię podczas zabawy. Mówi się, że wysoki stopień rozwoju psychicznego tłumaczy takie zachowania jak umiejętność zabawy do końca życia.

Jeśli nasz kot jest typowym kanapowcem to jego chęć do zabawy powinna być jeszcze większa. Prowadząc tak monotonny tryb życia musi gdzieś i kiedyś rozładować energię, której i tak mają zbyt dużo. Jest to koci instynkt, który będąc tak rozwiniętym musi mieć swoje ujście w udawaniu polowań na zabawki, ludzi lub inne zwierzęta domowe. Czasami jednak gdy wypuścimy kota na podwórko potrafi on przynieść do domu złowioną mysz lub ptaka. Jest wtedy bardzo zadowolony ze swojego dokonania i oznajmia tym właścicielowi, że jest mu oddany (jak na kota) bo podarował mu tak znakomity prezent w postaci martwego gryzonia. Niestety tak działa psychika kota i jeśli jesteśmy posiadaczami takiego zwierzaka musimy się przyzwyczaić do jego fanaberii.

Jednak najpopularniejszymi zabawkami, z których kot będzie miał pociechę powinny przypominać z wyglądu cel ich polowań, na przykład: gryzonie, ptaki, zabawki z futrem i piórkami albo takie, za którymi można biegać żeby je złapać. Koty są także zwolennikami wszystkich elementów z którymi spotykają się w domu czyli: kartony, kartki papieru, kłębek wełny, małe pudełka, kapsle od butelek oraz wszystko inne co im się nawinie pod łapę i okazuje się nagle, że nie interesuje się swoją nową zabawką. No cóż, kot ma swój indywidualny gust.