• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Leczenie chorób nerek u psa

Choroby nerek są jednymi z najpoważniejszych schorzeń naszych czworonogów. Zachorowalność na zaburzenia funkcjonowania nerek dotyczy zarówno psów, jak i kotów. Weterynarze stosunkowo często spotykają się w swoich lecznicach z przypadkami zachorowań zwierząt na schorzenia nerek. Jak wygląda leczenie chorób nerek u psa? Jakie działania należy podjąć, aby pies wrócił do formy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z leczeniem chorób nerek u psów. Zapraszamy do lektury.

Leczenie psa z chorobami nerek – podstawowe zasady
Jeżeli nasz podopieczny zachoruje na niewydolność nerek lub inne schorzenia w obrębie układu wydalniczego, należy bezwzględnie regularnie odwiedzać lecznicę weterynaryjną. Pies musi być pod stałą kontrolą weterynarza, a wszelkie nasze działania muszą ściśle odpowiadać zaleceniom lekarza. Psy, u których zdiagnozowano choroby nerek, muszą mieć regularnie wykonywane badania krwi i moczu. Warto także cyklicznie przeprowadzać diagnostykę obrazową, np. badania USG. Pamiętajmy, by nie wprowadzać żadnych własnych metod bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nie tylko mogą nie pomóc naszemu pupilowi, ale również mogą mu zaszkodzić. Zaufanie weterynarzowi i postępowanie ściśle według jego zaleceń to w tym przypadku podstawa. 

Zmiana diety
U psa, u którego zdiagnozowano niewydolność nerek, obowiązkowo należy wprowadzić zmiany żywieniowe. Dotychczasowa dieta musi zostać zmodyfikowana, aby nie doprowadzić do pogłębienia choroby. Generalnie w przypadku psów z niewydolnością nerek należy zmniejszyć ilość podawanego mięsa, najlepiej podając psu absolutne minimum. Do diety należy wprowadzić też odpowiednią ilość witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ponadto należy podawać zwierzęciu probiotyki i suplementy żywieniowe, wszystko zgodnie z zaleceniami weterynarza. Psy z niewydolnością nerek powinny otrzymywać także preparaty przyrządzone z ziół oraz te, które mają za zadanie zwiększenie odporności. Jeżeli badania kliniczne krwi wykażą, że u psa zmniejszyła się ilość wapnia, a jednocześnie zwiększyła się ilość fosforu, do diety można włączyć mleko.

Karma dla psów z chorobami nerek
Psy, u których wykryto choroby nerek, powinny przyjmować specjalny rodzaj karmy. Karma podawana psu z niewydolnością nerek musi być wysokiej jakości. Zmiana karmy może pomóc w prawidłowym przebiegu leczenia. Generalnie u psów chorujących na niewydolność nerek należy ograniczyć ilość spożywanego białka, soli i fosforu. Szczególnie ważne jest ograniczenie tego ostatniego, ponieważ wysokie stężenie fosforu w organizmie może doprowadzić do zaostrzenia objawów i pogłębienia choroby. Z kolei ograniczenie białka ma za zadanie przywrócić równowagę kwasowo-zasadową, która została zaburzona w wyniku nieprawidłowości pracy nerek. W sprzedaży są specjalne karmy, których skład został opracowany z myślą o psach z niewydolnością nerek. Warto zapytać o nie swojego weterynarza. Jednym z najczęściej pojawiających się objawów u psów z niewydolnością nerek jest brak apetytu. Musimy liczyć się z tym, że nasz podopieczny nie będzie chciał przyjmować pokarmu. Aby sprawić, że porcja nałożona do miseczki była dla psa bardziej atrakcyjna, można podgrzać karmę w celu wydobycia z niej intensywniejszego aromatu. Karmiąc psa powinniśmy zachować cierpliwość i spokój. 

Dializa
W niektórych sytuacjach zalecane jest wykonanie dializy. Dotyczy to zwłaszcza ostrych przypadków mocznicy. Dializa bywa przeprowadzana także u psów, u których zaobserwowano gwałtowne zaostrzenie się niewydolności nerek. Dializa, a właściwie hemodializa, ma na celu oczyszczenie krwi z toksyn i innych substancji niepożądanych. W zdrowym organizmie za oczyszczanie krwi odpowiedzialne są nerki, jednak u psów z zaawansowaną postacią choroby nerek narządy nie są w stanie spełniać swojej roli. Wykonanie dializy jest konieczne, ponieważ bywa to jedyna skuteczna metoda usunięcia z ustroju substancji trujących. W trakcie przeprowadzania dializy wykorzystywane jest zjawisko dyfuzji, jak również proces ultrafiltracji i konwekcji. W czasie wykonywania dializy krew oczyszczana jest z toksyn dzięki zastosowaniu płynu dializacyjnego i specjalnej błony półprzepuszczalnej. Pies, który jest poddawany dializie, wymaga stałej kontroli i specjalistycznej obserwacji.

Przewlekła niewydolność nerek
Należy pamiętać, że przewlekła niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie zaleceń weterynarza, aby przedłużyć życie naszego czworonoga i aby zapewnić mu jak największy komfort na co dzień. Zwierzęta z zaawansowaną niewydolnością nerek często są poddawane hospitalizacji. Stosuje się u nich płynoterapię, wykonywane są także wspomniane wcześniej dializy. Celem takiego postępowania jest usunięcie z ustroju nagromadzonych w nim toksyn i oczyszczenie organizmu. Leczenie nierzadko przynosi efekty dopiero po kilku tygodniach, dlatego należy mieć świadomość, że to proces długotrwały i skomplikowany. 

Przeszczep nerek
Jeżeli żadne z zastosowanych metod nie okazały się skuteczne, zdarza się, że pies zostaje zakwalifikowany do przeszczepu chorych nerek. W polskiej praktyce weterynaryjnej takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko.