• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Czy istnieje coś takiego jak psie alergie?

Zapewne słyszałeś o różnego rodzaju alergiach. To całkiem normalne, że ludzie są alergikami i już się do tego przyzwyczailiśmy. A co w sytuacji, gdy to zwierzę ma alergię? Czy jesteśmy w stanie rozpoznać jak wygląda to w przypadku naszego pupila? Obecnie coraz więcej psów ma różnego rodzaju alergie, najczęściej te pokarmowe. Niemniej jednak z każdą alergią będzie się męczył, dlatego naszym obowiązkiem jest pomoc bezbronnemu czworonogowi. Nigdy nie jest powiedziane, że Twój pies nie będzie miał alergii.

Jak już wspominaliśmy, najczęstsza jest alergia pokarmowa. Zdecydowanie to najgorsza i najtrudniejsza do przejścia alergia, ponieważ jest bolesna i bardzo uciążliwa dla psa. Objawy są bardzo łatwe do wychwycenia. Przede wszystkim to bardzo uporczywe wydrapywanie sobie przez psa sierści, a w konsekwencji powstawanie ran. Do tego łysienie, którego nie jesteśmy w stanie pohamować. Jeśli zauważysz podobne objawy u swojego pupila nawet się nie zastanawiaj - udaj się do weterynarza. Wyleczenie takiej alergii jest bardzo trudne, a ustalenie alergenów także do łatwych nie należy. Nie ma jednak problemu, ponieważ wprowadzona zostanie prawdopodobnie dieta eliminacyjna i na tej podstawie znajdziemy przyczynę.

Być może spotkałeś się już z alergią pokarmową, ale alergia wziewna może okazać się dla Ciebie zupełną nowością. Podobnie jak u człowieka tak i u psa może występować uczulenie na wszelkiego rodzaju pyłki, roztocza czy nawet grzyby. Nie mamy wpływu na to, czy nasz pies będzie na coś uczulony, bowiem nie jesteśmy w stanie go przed tym uchronić. Znając jednak objawy możemy mu szybko pomóc i zastosować leki, dzięki czemu w krótkim czasie poczuje ulgę, chociaż leczenie tak naprawdę nigdy się nie zakończy, gdyż taka alergia już zawsze będzie powracać w życiu Twojego czworonoga.

Może również dojść do alergii kontaktowej, czyli najprościej mówiąc uczulenia na rozmaite preparaty, które stosujemy u psa. Nowa obroża przeciw pchłom, a także różnego rodzaju spraye mogą spowodować świąd i wysypkę, tam gdzie alergen dotknął skóry. Z tym jednak możemy poradzić sobie łatwo - wystarczy przemyć wodą.