• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zwyrodnienia stawów u psów

Pośród wszystkich chorób układu kostno-stawowego jednymi z częściej występujących schorzeń u psów są zwyrodnienia stawów. Zwyrodnienia mogą pojawić się w obrębie kluczowych stawów ciała, a więc między innymi stawu biodrowego, stawu łokciowego, stawu kolanowego i stawów skokowych. W tym przypadku kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. Czym charakteryzują się zwyrodnienia stawów? Czy można im zapobiec? Te i inne pytania zadają sobie właściciele czworonogów. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zebrać najważniejsze wiadomości dotyczące zwyrodnień stawów u psów.

Czym jest zwyrodnienie stawów?
Zwyrodnienie stawów jest chorobą, która polega na stopniowym upośledzeniu funkcji stawów. Jednym z elementów wchodzących w skład stawu jest tzw. chrząstka stawowa. Z powodu zmian zwyrodnieniowych chrząstka ulega coraz większej degeneracji. Oprócz zmian dotyczących chrząstki stawowej równolegle pojawiają się także wyrośle kostne oraz ogniska stwardnienia kości. 

Które psy są najbardziej narażone na zwyrodnienia stawów?
Zwyrodnienia stawów najczęściej dotykają psów ras dużych i olbrzymich. Nie znaczy to, że choroba nie może wystąpić u mniejszych ras – takie przypadki także się zdarzają, choć ich występowanie jest znacznie rzadsze. Do gabinetów weterynaryjnych trafiają nawet psy ras małych i miniaturowych, u których diagnozuje się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów. 

Jakie są przyczyny występowania zwyrodnień stawów?
Etiologia choroby związana jest z wieloma czynnikami. Generalnie weterynarze są zgodni, że jednym z największych czynników ryzyka są kwestie genetyczne. Zwyrodnienia stawów często powstają jako konsekwencje chorób wrodzonych, np. osteochondrozy i dysplazji stawów biodrowych. Choroby stawów są dziedziczne, dlatego mogą być przekazywane potomstwu. Jak wspomniano, zachorowalność na zwyrodnienia stawów dotyczy przede wszystkim dużych ras. Kolejną przyczyną zwyrodnienia stawów są urazy. U psów, które przeszły urazy prawdopodobieństwo zachorowania na zwyrodnienie stawów jest wyższe niż u tych, które ich nie miały. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Zwyrodnienie stawów jest chorobą postępującą, w związku z czym narażone są na nią zwłaszcza psy starsze. Szacuje się, że ryzyko jest największe u psów powyżej 10 roku życia. 

Jakie są objawy zwyrodnienia stawów u psa?
Zwyrodnienie stawów to choroba, która może rozwijać się latami. W trakcie jej trwania zmiany zwyrodnieniowe mogą się pogłębiać, dlatego aby oszczędzić psu cierpień najważniejsze jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Właściciele czworonogów mogą zaobserwować kilka charakterystycznych objawów, które pojawiają się u psów ze zwyrodnieniami stawów. Wśród nich znajdują się między innymi:
• problemy z poruszaniem się – zwyrodnieniom stawów towarzyszy silny ból w obrębie chorego stawu, dlatego pies odczuwa coraz większy dyskomfort w czasie poruszania; pies ma wyraźne problemy ze wstawaniem i chodzeniem,
• niechęć do aktywności fizycznej – w związku z bólem stawów zwierzę niechętnie podejmuje aktywność fizyczną;
• kulawizna – charakterystycznym objawem jest próba odciążenia jednej z łap w trakcie chodzenia, w związku z czym pies zaczynam kuleć,
• problemy z wchodzeniem i schodzeniem po schodach,
• mała aktywność, osowiałość – zwierzę większość dnia spędza w pozycji leżącej,
• drętwienie kończyn – ponieważ pies długo pozostaje w pozycji leżącej, może pojawić się okresowe drętwienie w obrębie kończyn: zwierzę nie jest w stanie swobodnie zgiąć zesztywniałej łapy; sztywnienie łap występuje zwłaszcza po dłuższych drzemkach.

Jak diagnozuje się zwyrodnienia stawów u psa?
Diagnoza składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na dokładnym zbadaniu chorego miejsca przez badanie palpacyjne. Weterynarz sprawdza przy okazji stopień ruchomości stawów i określa miejsca, w których zwierzę odczuwa największy ból. W trakcie przeprowadzania diagnozy konieczne jest też wykonanie badań obrazowych. Jednym z podstawowych badań jest na tym etapie wykonanie prześwietlenia. Na podstawie zdjęcia RTG można zaobserwować nawet niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. 

Jak leczy się zwyrodnienia stawów?
Niestety, zwyrodnienie stawów jest chorobą nieuleczalną. Wraz z wiekiem psa choroba prawdopodobnie będzie postępować. Jednak aby zapewnić zwierzęciu jak największy komfort życia i oszczędzić mu bólu należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednym ze sposobów leczenia zwyrodnienia stawów jest podawanie leków. W pierwszej kolejności stosuje się między innymi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niekiedy leki podawane są w formie iniekcji dostawowych. Czasami weterynarz zaleca włączenie do terapii preparatów sterydowych. W trakcie trwania leczenia zaleca się także zmianę diety i odpowiednią suplementację. Jeśli chodzi o suplementy, dobrze sprawdzają się preparaty zawierające kwas hialuronowy, glikozaminę i chondroitynę. Odpowiednio prowadzone leczenie może zahamować postępowanie choroby i zwiększyć komfort życia naszego czworonoga. Oprócz farmakoterapii należy pamiętać o zapewnieniu psu optymalnej dawki aktywności fizycznej, ponieważ mięśnie korzystnie wpływają na stabilizację stawów.