• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Buldog francuski - charakterystyka rasy

Wygląd

Buldogi francuskie to psy niewielkie lecz masywne. Masa ciała w przypadku tej rasy waha się średnio między 8 kg a 14 kg, wysokość w kłębie wynosi od 25 cm do 35 cm. Posiadają dużą, w stosunku do reszty ciała głowę, którą pokrywają charakterystyczne fałdy i zmarszczki. Czaszka psów jest kwadratowa i krótka, cecha charakterystyczna tych psów to przodozgryz. Pysk buldogów jest płaski, a uszy stojące.

Grzbiet buldogów francuskich najłatwiej opisać jako szeroki i muskularny, łapy są krótkie i mocno umięśnione. Najczęściej spotykane umaszczenia psów to: białe, białe w czarne łaty, płowe oraz czarne z białymi wstawkami.

Charakter i zwyczaje

Cechy zewnętrzne zdradzają łagodne usposobienie, energiczność i ciekawość świata, wrażenie to w pełni pokrywa się z charakterem buldogów francuskich. Cenione są przede wszystkim jako psy rodzinne – wesołe, bardzo towarzyskie i silnie związane ze swoimi opiekunami. Są dobrym towarzystwem zarówno podczas dziecięcych zabaw, jak i popołudniowych drzemek na kanapie. Ważne jest, by poświęcać psu dużą ilość uwagi – buldogi francuskie są niezwykle emocjonalne, szukają kontaktu z człowiekiem, dlatego nie można zapominać o zabawach i pieszczotach. Decydując się na tę rasę, należy zdawać sobie sprawę z tych cech charakteru – buldogi francuskie nie są psami dla osób często przebywających poza domem, które nie będą mieć czasu, by zapewnić im wystarczającą ilość uwagi. Jeśli jednak szukamy przyjacielskiego i oddanego stworzenia, a także sami chcemy poświęcać mu czas i uwagę, wybór tej rasy będzie w pełni zadowalający.

Nie jest to rasa wymagająca jeśli chodzi o ruch na świeżym powietrzu – regularne, krótkie spacery będą wystarczające. Wzmożony wysiłek jest wręcz niewskazany ze względu na obciążenie stawów i możliwych problemów z oddychaniem. Szczególną ostrożność należy zachować o okresie letnim – buldogi francuskie są wrażliwe na wysokie temperatury i w tym czasie nie należy forsować ich przez nadmierną aktywność fizyczną. Lepiej zapewnić im chłodne, zacienione miejsce do odpoczynku i świeżą, chłodną wodę do picia.

Buldogi francuskie to psy inteligentne, które przy odpowiednim podejściu łatwo będzie szkolić. Nie należy jednak zapominać o wrodzonym uporze, który sprawia, że więcej zdziałamy zachętą i nagrodą, a nie przymusem. Ich charakter wymaga też od właściciela konsekwencji w postępowaniu z psem. Cierpliwość niewątpliwie może się okazać opłacalna – odpowiednio wyszkolone i zadbane buldogi francuskie są uczestnikami wielu wystaw i konkursów.

Pielęgnacja

Ze względu na krótką sierść jej pielęgnacja nie wymaga od właścicieli poświęcenia zbyt dużej ilości czasu i uwagi. Wystarczającym zabiegiem będzie wyczesanie martwych włosów dwa razy w tygodniu przy pomocy gumowej szczotki. Nieco więcej pracy wiąże się z pielęgnacją fałdek na pyszczku, które należy regularnie przemywać przeznaczonymi do tego środkami, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Należy również regularnie czyścić przewody słuchowe oraz przemywać oczy psa. Mając taką opiekę, nasz buldog powinien prezentować się bardzo dobrze oraz – co najważniejsze – wyglądać i czuć się zdrowo.