• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

W jakim celu pies liże swojego właściciela?

Każdy posiadacz czworonoga odnoszący się do niego z miłością otrzymuje odwzajemnienie uczuć w postaci między innymi „psich pocałunków”. Jednakże warto dowiedzieć się dlaczego nasze pupile to robią i czy jest to całkowicie bezpieczne dla ludzi.

pies całuje właściciela

Objawy miłości

To dość dziwne zachowanie dla ludzi stojących obok miłośnicy psów tłumaczą jako prezentowanie przez nie swoich uczuć. Okazuje się, że przyczyny lizania przez psa twarzy właściciela może mieć zupełnie inne są różne. Nie możemy negować tego, że nasz pupil tak okazuje swoją miłość i oddanie. Jednakże sprawa dotyczy czegoś innego. Otóż chodzi o ustanowienie i podtrzymanie hierarchii w stadzie. Jak wiadomo na samej górze jest człowiek a pies powinien być mu całkowicie posłuszny.

Obserwując zachowania społeczne psów w stadzie mamy wyraźną oznakę poddaństwa poprzez lizanie osoby/zwierzęcia, który stoi wyżej. Naocznym przykładem jest zachowanie słabszych psów, na przykład szczeniaków wobec psów silniejszych czyli w tym przypadku swojej matki. Czworonogi poprzez lizanie prezentują swoje oddanie i szacunek w kierunku osobnika będącego wyżej w hierarchii. Jeśli więc pies przejawia takie zachowanie w stosunku do właściciela daje mu znak, że uważa go za dominującą postać. Nieco starsze czworonogi stosują lizanie w celach obronnych. Gdy poczują się zagrożone starają się zastosować takie zachowanie w celu załagodzenia sytuacji stresowej, okazując swoje oddanie.

Oczywiście młode pieski liżą człowieka bo to zachowanie zostało im wpojone w wieku szczenięcym i się jego nie wyzbyły. Młode liżą swoją matkę aby zwróciła im karmę, którą sama je bo chcą mieć ułatwioną sprawę związaną z jedzeniem (mają już mokrą, lekko strawioną karmę a zjawisko nazywamy regurgitacją). Jeśli zajmujemy się takim małym oseskiem jego chęć do lizania nas może być związana z tym, że jest głodny.

Zagrożenia związane z lizaniem psa

Poprzez takie zachowanie pupile przekazują nam sporą część patogenów, które mogą wyrządzić szkody w naszym zdrowiu. Musimy uzmysłowić sobie fakt, że pies dotyka swoim językiem różnych części ciał a także tego, co znajdzie na ziemi na podwórku (pies poprzez lizanie myje całe swoje ciało). Jeśli sobie to wyobrazimy chyba raczej nie będziemy chcieli otrzymywać takich dowodów miłości od pupila. Czasami nie możemy opędzić się od lizania ze strony psa więc możemy pozwolić mu na to, aby zajął się naszymi rękami a nie twarzą. Po wszystkim należy umyć i zdezynfekować ręce.

Oczywiście jeśli dbamy o czystość naszego pieska poprzez regularne kąpiele, szczepienia i mycie zębów oraz systematyczne wizyty u weterynarza raczej nie mamy się czego bać ze strony bakterii, które nam przekazuje poprzez lizanie. Istnieje także opinia, ze psia ślina ma działanie lecznicze, dzięki niej nasze rany goją się szybciej jednak musimy zawsze zachować ostrożność.

Uważać musimy na nałogowe lizanie psa samego siebie bo może być to oznaką jakiejś choroby skóry lub odczuwania bólu. Pupil za pomocą śliny chce sobie pomóc. Czasami czworonogi mają problemy natury psychologicznej, którego objawem jest kompulsywne lizanie się. Znaczyć to może, że czują się samotne, zestresowane lub się nudzą. Także jeśli pies oblizuje meble lub sprzęty domowe możliwe, że odczuwa on jakieś braki.