• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Choroby stawów a wiek psa

Choroby stawów mogą pojawić u każdego czworonoga. Na wystąpienie się zmian chorobowych narażone są zarówno psy, jak i koty. Opiekunowie często nie zdają sobie sprawy, że zmiany w obrębie stawów to poważna choroba znacznie utrudniająca poruszanie i powodująca ból. Istnieją pewne czynniki, które sprawiają, że pewne zwierzęta bardziej niż inne są podatne na rozwinięcie się choroby. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób wiek zwierzęcia wpływa na możliwość zachorowania. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego zwierzęta chorują na choroby stawów?
Przyczyn powstawania chorób stawów jest sporo. Niestety, na pojawienie się choroby w obrębie co najmniej jednego stawu narażona jest spora część czworonogów. Jedną z przyczyn jest między innymi uwarunkowanie genetyczne. Schorzenia w obrębie stawów są dziedziczne, dlatego mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jednak nie tylko genetyka odpowiedzialna jest za rozwój choroby. Istotne są także predyspozycje osobnicze. Zauważono, że na choroby stawów narażone są zwłaszcza psy największych ras. Schorzenia w obrębie stawów z największą częstotliwością pojawiają się u owczarków niemieckich, dogów niemieckich, labradorów i rottweilerów. Nie jest to jednak regułą, bowiem schorzenia układu kostno-stawowego diagnozowane są również u mniejszych psów (jak jamniki czy yorkshire teriery).
Wśród przyczyn pojawiania się chorób stawów wymienia się także niewłaściwe żywienie. Psy, u których stosowana jest nieprawidłowa dieta, bardzo często mają skłonności do tycia. Zwierzęta z dużą nadwagą oraz psy otyłe o wiele bardziej narażone są na choroby stawów niż te żywione prawidłowo. Za duża waga powoduje coraz większe obciążenie stawów, w związku z czym struktury nie są w stanie funkcjonować prawidłowo. Z nieodpowiednią dietą często wiąże się także brak ruchu lub nieodpowiednia aktywność fizyczna. Brak ruchu powoduje osłabienie mięśni stabilizujących stawy, natomiast niewłaściwa aktywność może doprowadzić do powstawania urazów. Niekiedy zdarza się też tak, że czynniki nakładają się na siebie, co tym bardziej zwiększa ryzyko zachorowania. 

Choroby stawów a wiek psa
Większość osób sądzi, że choroby stawów najczęściej dotykają psy starsze. Rzeczywiście, statystycznie najwięcej rozpoznań dokonywanych jest u zwierząt powyżej 10 roku życia. Jednak nie jest prawdą, że schorzenia w obrębie stawów mogą wystąpić jedynie u zwierząt starszych. Niektóre typy chorób stawów pojawiają się także u szczeniaków.

Choroby stawów u młodych psów
Wśród chorób pojawiających się u psów w wieku młodzieńczym wyróżnia się przede wszystkim:
• młodzieńcze zapalenie kości,
• dysplazję stawu biodrowego,
• dysplazję stawu łokciowego,
• aseptyczną martwicę głowy kości udowej,
• zwyrodnienia stawu ramiennego,
• zwyrodnienia stawu łokciowego,
• zwyrodnienia stawu biodrowego,
• zwyrodnienia stawu kolanowego,
• zwyrodnienia stawu skokowego,
• dyskopatie.

Wśród prawdopodobnych przyczyn rozwinięcia się choroby stawów u psa w wieku młodzieńczym wymieniane są zwłaszcza przebyte choroby oraz urazy. Dotyczy to przede wszystkim tych schorzeń, wobec których nie zostało podjęte odpowiednie leczenie. Nieprawidłowości lub zupełny brak leczenia w przypadku chorób wieku szczenięcego mogą doprowadzić do pogłębiających się problemów ze stawami. Często jest bowiem tak, że w czasie chorób czy urazów dochodzi do uszkodzenia struktury stawu, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych. Z tego względu należy regularnie odwiedzać weterynarza – zwłaszcza wtedy, gdy pies ma problemy ze zdrowiem. Po dokonaniu odpowiednich badań lekarz jest w stanie wykryć zmiany zwyrodnieniowe już w bardzo wczesnej fazie, dzięki czemu będzie można szybko podjąć odpowiednią terapię. 

Choroby stawów u starszych psów
Starsze psy najbardziej narażone są na:
• osteoartrozę,
• dyskopatię,
• dysplazję,
• zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kilku stawów,
• uszkodzenia więzadeł krzyżowych stawu kolanowego,
• zerwania więzadeł krzyżowych stawu kolanowego (zwłaszcza u małych ras).

Zwiększona podatność na choroby stawów u psów w starszym wieku jest związana przede wszystkim ze stopniowym ścieraniem chrząstki stawowej. W następstwie tego procesu pojawia się sztywność stawów. Psy z zaawansowaną postacią zmian zwyrodnieniowych mają problemy ze zginaniem łap, pojawia się u nich także sztywnienie kończyn. 
Jedną z ras najbardziej narażonych na choroby stawów w starszym wieku są labradory. U psów tej rasy bardzo często wykrywane są zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się w następstwie ścierania chrząstki stawowej. Konsekwencją ścierania chrząstki jest rozwinięcie się stanu zapalnego w obrębie stawu. Przyczyną problemów ze stawami bardzo często jest u labradorów nadwaga. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, opiekunowie labradorów powinni ściśle przestrzegać diety i zasad żywienia. 
Inną rasą narażoną na wystąpienie chorób stawów są owczarki niemieckie. Psy tej rasy narażone są przede wszystkim na stan zapalny stawu biodrowego, czyli dysplazję biodrową. Choroba powoduje duże problemy z poruszaniem się i narastający ból w obrębie kończyn. W przypadku dysplazji najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne.