• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Rehabilitacja zwierzaków

Kiedy mówimy o rehabilitacji, najczęściej kojarzy nam się to z ćwiczeniami po dotkliwych problemach i urazach, jakie przeprowadza się u ludzi. Tymczasem, jest to wyłącznie stereotyp, ponieważ rehabilitacja może dotyczyć naszych zwierzaków, podobnie jak ludzi. One także muszą przecież jakoś dochodzić do siebie po wypadkach i zabiegach operacyjnych.


Jak sytuacja wygląda w naszym kraju?
 

Okazuje się, że rehabilitowanie zwierzaków jest w Polsce niezbyt powszechne. Z dnia na dzień, rehabilitacja jednak zyskuje na jakości, ponieważ właściciele czworonogów zaczynają doceniać korzyści, z niej płynące. Weterynarze uważają, że rehabilitacja stanowi element leczenia po zabiegach operacyjnych. Farmakologia to przecież nie wszystko! W kilku słowach, w poniższym artykule, postaramy się przedstawić, jak wiele można zyskać, dzięki rehabilitowaniu zwierzaków.


Co można zyskać na usługach fizjoterapeutycznych?
 

Fizjoterapeuci, pracujący ze zwierzętami są nadzwyczaj pożądani. W Polsce jest ich zaledwie kilku, jednak swoje usługi wykonują kompleksowo, we współpracy z weterynarzami. Jednym z najważniejszych zadań zoofizjoterapii jest wsparcie w jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności po wypadku, kontuzji, a także zabiegu chirurgicznym. Ważne jest także zmniejszenie bólu zwierzaków przy każdym ruchu. Stopniowe ćwiczenia mogą spowodować, że poprawi się przepływ krwi w kończynach i wszystkich częściach ciała. To jednak nie wszystko – wzmocnione zostaną mięśnie naszego czworonoga, zmniejszy się ich napięcie, zwalczone powinny także zostać wszystkie przykurcze. Brak ćwiczeń fizycznych uszkodzonych kończyn mógłby owocować nawet zanikiem masy mięśniowej, czego nie udałoby się skutecznie odtworzyć. Zoofizjoterapię zaleca się więc, kiedy dochodzi do upośledzenia układów ruchowych, stanach zapalnych aparatu ruchowego, złamaniach, zwichnięciach oraz wspomnianych wcześniej zanikach mięśniowych.

Fizjoterapię u zwierząt można także stosować w przypadku otyłości. Regularna i systematyczna aktywność fizyczna może spowodować, że zwierzaki, które walczą z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, poczują się o wiele lepiej.