• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa chorego?

Niestety, dobieranie sposobów żywienia pieska, który cierpi na jakiekolwiek dolegliwości finansowe jest nadzywczaj trudne. Przede wszystkim dlatego, że dolegliwości, kojarzone z zatruciami pokarmowymi, mogą wynikać z innych poważnych schorzeń. Z tego także powodu, gdy tylko któreś objawy się ukażą, powinno się skontaktować z weterynarzem – biegunka czy wymioty mogą wiązać się z chorobami nerek, wątroby czy macicy.


Co jednak dawać pieskowi w przypadku podobnych objawów?
 

Za najbezpieczniejszą przy objawach pokarmowych, jak biegunka czy wymioty, uznaje się tzw. dietę mięsno-ryżową, a więc związaną z niezbyt tłustym, oczywiście wyłącznie gotowanym mięsem oraz kleikiem ryżowym, a więc takim samym, który dajemy chorym na zatrucie dzieciom. Wynika to z właściwości kleiku ryżowego – po pierwsze, działa on osłonowo na chory żołądek oraz jelita, delikatnie je lecząc. Ponadto, w kleiku kryją się węglowodany, które stanowią źródło energii, niezbędne wręcz do procesu regeneracji organizmu. Przy schorzeniach układu pokarmowego, dochodzi do odwodnienia, dlatego węglowodany okazują się wręcz zbawienne. Pozwalają także na normalizowanie stolca. Przy diecie mięsno – ryżowej, powinno się także dbać o podawanie pieskowi sporej ilości wody, by stopniowo nawadniać organizm. Nie można podawać także zbyt dużej ilości jedzenia. Wystarczy jeden posiłek dziennie.


Siemię lniane w psiej diecie
 

W przypadku stanów zapalnych układu pokarmowego, proponuje się także wywar z siemienia lnianego. Właściciel powinien więc trzy łyżeczki tego zioła zalać wodą w ilości pół litra. Następnie trzeba je parzyć pod przykryciem przez około dziesięć minut. Po tym, jak siemię ostygnie, można je pupilowi podać. Jeśli piesek nie wypije go dobrowolnie, można spróbować czworonogowi podać siemię łyżką lub strzykawką. Łyżeczka jest niemalże równa strzykawce o 5 ml. Podając pieskowi siemię przez strzykawkę, należy jednak zachować ostrożność. Nie wolno lać naparu bezpośrednio do gardła, ponieważ piesek może się zakrztusić.


Po jakie karmy weterynaryjne sięgać?
 

Na rynku zoologicznym, pojawiają się produkty dla zwierzaków o skłonnościach do zatruć, biegunek i wymiotów. Zaliczają się więc do nich: Royal Canin Canine Sensitivity Control, Royal Canin Canine Intestinal oraz Royal Canin Canine Hypoallergenic.