• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Fazy rozwoju szczeniaka

Każdy organizm żywy od momentu urodzenia przechodzi określone fazy rozwoju, które przygotowują go do życia. Wyjątkiem nie są również szczeniaki. Poszczególny wiek charakteryzuje się bowiem rozwojem określonych sfer, czy to fizycznych, czy psychicznych, by jak najlepiej mógł funkcjonować w życiu dorosłym.

W rozwoju szczeniaka wyróżnia się kilka podstawowych etapów rozwoju. Należy do nich: faza wegetacji, faza przejściowa, faza kształtowania, faza socjalizacji, faza porządkowania hierarchii, faza porządkowania sfory oraz dwa etapy dojrzewania.

Faza wegetacji

Etap ten trwa od 1 do 3 tygodnia życia psa. Wówczas to pies przystosowuje się do życia poza brzuchem mamy: śpi, pije, ssie mleko matki, wypróżnia się i szuka ciepła.

Faza przejściowa

Faza przejściowa charakteryzuje się tym, że u psa coraz bardziej rozwijają się zmysły: słuchu, wzroku i węchu. Piesek jest pewniejszy w nowym środowisku, lecz dużo musi się jeszcze nauczyć. Etap ten obejmuje 3 – 4 tydzień życia psa.

Faza kształtowania

W okresie od 4 do 7 tygodnia życia mózg psa zaczyna o wiele bardziej funkcjonować. Pies szybko się uczy, można powiedzieć, że chłonie nowe informacje, obserwuje nowe środowisko, wszystko wącha, dotyka, poznaje świat.

Faza socjalizacji

Faza ta przypada na okres od 2 do 3 miesiąca życia. Wówczas to pies powinien być przekazany nowym opiekunom. Musi nastąpić nauka pożądanych zachowań i oduczenie zachowań niepoprawnych. Pies powinien mieć możliwość poznania nowych sytuacji, środowiska ludzkiego. Opiekun na tym etapie musi wykazać się cierpliwością, ale i konsekwencją.

Faza porządkowania hierarchii

Na tym etapie szczenię uczy się, gdzie jest jego miejsce w hierarchii „stada”. Psy bowiem żyły kiedyś w stadach, jak wilki, gdzie wyznaczony był przywódca, któremu miały być podległe. Pies uczy się szacunku dla autorytetu. Faza ta przypada na 13 – 16 tydzień życia.

Faza porządkowania sfory

4 – 5 miesiąc życia psa opiera się głównie na próbach psa przekraczana granic. Będzie on sprawdzał właściciela – na ile może sobie pozwolić, czy damy się sprowokować, czy też nie. Jest to etap próby sił, podczas którego warto postawić bardziej na psychiczne zmagania, niż siłowe.

Pierwsza faza dojrzewania

Etap ten trwa od 6 do 9 miesiąca życia. Charakteryzuje się tym, że pies wydaje się być obojętny na nasze reakcje, nowe bodźce. Może zachowywać się tak, jakby zapomniał wszystkiego co się nauczył. Szczeniak dojrzewa psychicznie i fizycznie. W tym wieku wychodzą pierwsze niedociągnięcia wychowawcze z pierwszych 6 miesięcy wychowania psa. Pies będzie próbował podważyć nasz autorytet, na co oczywiście nie możemy pozwolić pod żadnym pozorem, gdyż wykorzysta nasz brak konsekwencji w późniejszych miesiącach życia. W okresie tym nie można zapomnieć również o nagradzaniu i chwaleniu psa. Dzięki temu wzmocnimy pozytywne zachowania naszego pupila.

Druga faza dojrzewania

Druga faza dojrzewania trwa od 11 do 18 miesiąca życia psa. Pupil kończąc ten okres staje się młodym, dorosłym psem. Jego zachowania powinny być stabilniejsze. Psy zaczynają znaczyć swoje terytorium i szukają samicy. Suki przeżywają pierwszą cieczkę. Poprzez wahania hormonów i pociąg seksualny zachowania czworonogów z dnia na dzień mogą się zmieniać.