• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zdrowie buldogów francuskich

Każda rasa psów ze względu na swoje cechy i pochodzenie boryka się z określonymi chorobami i fizycznymi uwarunkowaniami. Dzięki codziennej obserwacji pupila możemy szybko wyłapać niepokojące obawy, dlatego warto zapoznać się ze związanymi ze zdrowiem zagadnieniami.

Problemy oddechowe

Buldog francuski to rasa określana w fachowej terminologii jako brachycefaliczna. Budowa psiej czaszki jest specyficzna – kufa jest przykrócona, za to podniebienie miękkie nietypowo wydłużone. W efekcie układ oddechowy jest krótki, co może powodować kłopoty w codziennym funkcjonowaniu. W niektórych przypadkach fałda skórna, która jest przedłużeniem podniebienia twardego, może na tyle utrudniać prawidłowe oddychanie, że wskazane są zabiegi operacyjne, poprawiające komfort życia pasa. Buldogi francuskie to nie jedyna rasa zmagająca się z podobnymi problemami, zagrożone są również beagle, buldogi angielskie, mopsy, pekińczyki, shi-tzu, boksery, shar-pei, staffiki.

Warto obserwować zachowanie pupila szczególnie w trakcie i tuż po większym wysiłku fizycznym oraz w czasie wysokich temperatur, gdyż uwarunkowania fizyczne i utrudnione oddychanie może doprowadzić nawet do udaru cieplnego. Zaniepokoić właściciela powinna zwiększona zadyszka, która przechodzi w głośniejszy chrapliwy oddech, a nawet charczenie. Zaobserwowanie tego rodzaju wady zawsze powinno skutkować wizytą u weterynarza.

Nawet jeśli buldog nie zdradza tego rodzaju problemów, wskazana jest ostrożność w okresie letnim. Lepiej wówczas zaplanować spacery na wczesny poranek i wieczór, unikając w ten sposób najwyższych temperatur i silnego słońca.

Zdrowa dieta

Jak w przypadku każdego psa dieta to ważny element codziennego dbania o zdrowie buldoga francuskiego. Należy pamiętać, że to, co służy ludziom w przypadku psów może prowadzić do problemów. Wśród szkodliwych produktów znajdują się między innymi: ostre przyprawy, kości z drobiu i z dziczyzny, ości z ryb, ciężkostrawna dla psów kasza, słodycze czy podroby.

Psy można oczywiście karmić pożywieniem naturalnym (na przykład: mięso, ryż, ser biały, gotowana marchewka), należy jednak pamiętać o zalecanych proporcjach - mięso powinno stanowić 2/3 posiłku uzupełnionego o produkty roślinne. Na rynku dostępne są również gotowe karmy i jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o żywienie zwierząt. Należy pamiętać, by stosować się do zalecanych ilości pożywienia, aby zapobiegać problemom z nadmierną wagą.

Reakcją na kłopoty z trawieniem i biegunkę powinno być zrezygnowanie z karm przemysłowych na rzecz naturalnych. Gotowane, naturalne jedzenie poleca się zwłaszcza w okresie choroby i rekonwalescencji.

Kiedy reagować?

Każde niepokojące zachowanie psa powinno zwrócić naszą uwagę i wzmóc czujność. Opisane już ryzyko problemów oddechowych to nie jedyna kwestia, o której należy pamiętać.

Różnego rodzaju choroby – niekoniecznie te, na które buldogi francuskie są szczególnie podatne – są przez psa sygnalizowane na przykład brakiem apetytu, biegunką, unikaniem kontaktu z człowiekiem, chowaniem się w ustronne, ciemne miejsca. Ponieważ buldogi francuskie to psy wyjątkowo towarzyskie, łatwo zaobserwować nagłą zmianę zachowania i szybko podjąć próbę ustalenia jej przyczyn, co może nawet uratować życie naszego zwierzaka.