Ulubione zajęcia psów poza domem czyli kopanie
Nasze pupile czasami muszą zostać same w domu, żeby uatrakcyjnić im spędzanie czasu bez domowników właściciele decydują się na wypuszczanie ich do przydomowego ogrodu. Mają wtedy uatrakcyjnienie i dużo świeżego powietrza. Jednakże gdy zdarza się to zbyt często zachowują się ku naszej dezaprobacie źle, narasta w nich frustracja i zaczynają mieć swoje przyzwyczajenia, których nie jesteśmy w stanie kontrolować.
Zajęcie psów podwórkowych
Najciekawszym sposobem spędzania czasu według czworonogów jest kopanie dziur w ziemi. Mogą podczas tej czynności rozładować rosnące w nich napięcie i zająć wolny czas w aktywny sposób. Jednak skoro to kopanie wyraża ich osamotnienie i smutek może powinniśmy pomyśleć o innych rozwiązaniach aby w naszym pupilu nie rosła niepotrzebnie frustracja. Trzeba rozważyć zostawianie go w domu gdy wychodzimy. Powinien bardziej uczestniczyć w życiu rodziny bo żadna tresura czy żywienie oraz inne metody nie będą miały żadnych efektów.
Jak zapobiec frustracyjnemu kopaniu?
Posiadacze czworonogów często tłumaczą swoje zachowanie, które polega na zostawianiu psa na ogródku gdy nie ma ich w domu tym, że będąc w pomieszczeniu robią one dużo szkód. Gryzą buty, książki, meble, drapią lub załatwiają się na dywan. Czasami dochodzi do tego, że właściciel już nie pamięta kiedy jego podopieczny spędzał czas w domu. Ewentualnie pupil jest zabierany na noc do środka gdy wszyscy idą już spać więc pies praktycznie nie zauważa obecności ludzi w mieszkaniu. Nie zajmują się nim bo śpią, to oczywiste tylko, że nasz pies rozumie to trochę inaczej. Czuje, że nie uczestniczy w życiu rodzinnym.
Tresura i nagradzanie
Pies spędzający większą część dnia w domu jest do tego przyzwyczajony a także wyszkolony i nie robi on żadnego bałaganu czy szkód. Pies podwórkowy także powinien być wytresowany na tyle aby nie siał spustoszenia przed domem kopiąc dziury. Takie czworonogi wymagają dużo ruchu a spędzanie całego dnia samotnie na zewnątrz nie zmobilizuje ich do biegania czy zabawy więc zajmują się one niszczeniem ogródka. Należy więc wyprowadzać go kilka razy dziennie na wybieg lub do lasu, żeby poczuł więź z właścicielem i nie czuł się zapomniany.
Inne metody na zatrzymanie kopania w ogródku
Można zastosować inne metody jeśli te łagodniejsze nie podziałały czyli zabudowanie terenu siatką metalową lub plastikową, ogrodzenie go jednocześnie wydzielają psu miejsce do zabawy. Dosłowne oduczanie i karanie czworonoga za wyrządzanie szkód na podwórku jest nalewanie wody do wykopanych przez niego dziur oraz nurzanie jego pyska w tym błocie. Zrozumie on wtedy, że tak nie wolno robić. Takie siłowe metody mają swoich zwolenników i czasami działają jednak nie są one zbyt powszechnie polecane. Lepiej udobruchać psa spędzając z nim więcej czasu i włączając aktywnie w życie rodzinne.
Czasami kopanie jest spowodowane rasą psa (warto dowiedzieć się tego zawczasu). Największą tendencje do takiego zachowania mają syberyjskie husky i inne zaprzęgowe rasy północne bo potrzebują one wysiłku i ochłodzenia. Także jamniki i inne psy pochodzące od ras myśliwskich lubią wykazać się za pomocą kopania. Taka jest ich pierwotna natura i na to nic nie poradzimy.