• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Kopiący pies

W tym artykule chodzi oczywiście o psy, które z zapamiętaniem wykopują dość głębokie dziury niszcząc nasze podwórko lub ogród. Niektórym to nie przeszkadza, inni natomiast chcieliby oduczyć czworonoga takiego zachowania a nie wiedzą jak to zrobić.

kopiący pies

Kopanie dziur dla psa jest czynnością zupełnie naturalną i instynktowną. Ich zachowanie ma swoje początki podczas okresu szczenięcego, gdy za pomocą kopania szukały miejsca w którym mogą się położyć lub ochłodzić podczas ciepłych dni. Także pierwotnie psy łapały sobie różne małe zwierzątka aby je zjeść więc dokopywały się „własnoręcznie”do nor gryzoni. Mistrzami w kopaniu są jamniki, teriery i labradory, mające swoje korzenie pośród psów myśliwskich. Także spora ilość małych ras lubi sobie pokopać w ziemi.

W jakim celu nasz pies kopie dziury?

Istnieje wiele przyczyn, które doprowadzają do wyrządzania szkód w naszym ogródku poprzez kopanie w nim dziur. Po pierwsze pies znajduje sobie dzięki temu zajęcie więc wyraża swoje znudzenie. Niestety jest to nasza wina, że nasz pupil nie ma co robić i szuka na siłę zajęcia. Znaczy to, że poświęcamy mu za mało uwagi i czasu. Pies poprzez kopanie poprawia sobie humor, rozładowuje wszystkie stresy chcąc prze okazji zwrócić na siebie całą uwagę.

Ciekawie bywa gdy zaobserwujemy kopanie dziur poprzez naszą ciężarną samicę bo jest to odruch zupełnie pierwotny, mający na celu przygotowanie bezpiecznego miejsca dla młodych. Natomiast dorośli przedstawiciele płci męskiej w tym zachowaniu wyrażają chęć znalezienia sobie partnerki. Psom zdarza się także chowanie swoich ulubionych zabawek lub jedzenia w ziemi przy czym mogą dla niepoznaki zmieniać miejsce ukrycia swojego skarbu kilkukrotnie.

Nasz pupil może poprzez kopanie dziury informować nas, że w tym miejscu odnalazł jakiegoś szkodnika i stara się go schwytać. Czasami przeszkadza im zapach nawozu i żeby go zniwelować wykopują dziury. Niestety także jeśli nasz czworonóg zniszczył nam nowo posadzone kwiaty może odezwała się w nim pierwotna natura bo niegdyś psy żywiły się takimi wygrzebanymi roślinami.

Co zrobić aby pies przestał kopać?

Jeżeli posiadamy zadbany i piękny ogród na pewno takie zachowanie psa jest dla nas uciążliwe. W celu oduczenia go tego musimy znaleźć przyczynę dlaczego nasz pupil zaczął kopać. Znudzony pies wykonujący tą czynność to zadanie dla nas, musimy go czymś zająć i odwrócić jego uwagę od pierwotnej czynności. Pobieganie z pupilem, zabawa czy rzucanie mu kija na pewno świetnie go zajmie i nie będzie miał on pomysłów na robienie dziur w ziemi.

Należy także ogrodzić teren, na którym nam najbardziej zależy żeby pies nie miał do niego wstępu. Jeśli nadal nie wiemy czemu kopie dziury powinniśmy się pewnego razu zaczaić i obserwować naszego podopiecznego, żeby zrozumieć przyczynę kopania dziur w ziemi a także aby przyłapać go na gorącym uczynku i zabronić danej czynności. Warto zastosować system kar i nagród który jest najbardziej skuteczny wśród czworonogów.