• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Gdy pies kopie doły

Znane jest zmiłowanie psów do kopania dołów w ogrodach. Niszczą przez to nasze zadbane ogródki, grządki, rabaty. Dlaczego jednak psy kopią doły, co jest przyczyną takiego zachowania?

Pies i ogród

Psy uwielbiają ruch. Opiekunowie psów mają obowiązek zapewnić zwierzęciu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli posiada się ogród. Niestety niektórzy właściciele przetrzymują psa wyłącznie w ogrodzie z uwagi na strach przed zniszczeniem mebli, roznoszonej sierści, czy brudu.

Przyczyny kopania

Psy poprzez kopanie wyładowują frustracje spowodowaną poczuciem osamotnienia. Pies na siłę trzymany w ogrodzie tylko po to, by nie nabrudzić w mieszkaniu jest egoizmem. Zwierzę czuje się oddzielone od życia całej rodziny, mniej ważne, wygnane. Przez takie zachowanie pies może stać się nieposłuszny, gdyż nie będzie czuł się członkiem „stada”. Gdy pies zabierany jest do domu wyłącznie na noc, kiedy wszyscy śpią, pies czuje się odizolowany. Stąd przeżywane frustracje i kopanie dołów.

Rasa

Kopanie dołów może również być związane z konkretną rasą. Takie zachowanie często obserwuje się u psów takich ras jak: syberyjskie husky, czy inne psy zaprzęgowe, a także mieszańce. Psy w dołach szukają ochłody w upalne dni. Skłonności do kopania posiadają również jamniki, psy myśliwskie, które we krwi mają polowania i kopanie w norach w poszukiwaniu zwierzyny. Kopać lubią również suki, kiedy spodziewają się terminu porodu. Kopiąc jamę, czy dół przygotowują się do wydania na świat szczeniąt.

Sposób na doły

Jedynym rozwiązaniem sytuacji jest zaprzestanie izolowania psa od innych członków rodziny. Posiadając psa należy liczyć się z tym, że coś zepsuje, coś wybrudzi. Poza tym psu należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Różni się ona ze względu na wiek oraz rasę psa. Jednak zostawiając psa w ogrodzie należy zapewnić mu zajęcie i rozrywkę.

Ważne jest również przeszkolenie psa. Dotyczy to szczególnie psów raz dużych i olbrzymich. Szkolenie nie tylko nauczy psa jak się zachowywać, a jak nie. Pogłębi również ono więź między opiekunem a psem.

Gdy nasz pies ma szczególne predyspozycje do kopania dołów warto w ogrodzie wyznaczyć miejsce, w którym pies bezkarnie będzie mógł to robić lub wybierać się z psem do lasu, czy na łąki, by pies mógł rozładować naturalną potrzebę kopania. W ten sposób unikniemy zniszczeń w ogrodzie. Najważniejsze jednak, żeby psu pozwolić spędzać czas razem w domu. To zapobiegnie powstawaniu frustracji i psa, a chęć kopania powinna się zmniejszyć, bądź całkowicie zniknąć.