• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Przyczyny chorób nerek u psów

Choroby nerek to bardzo poważny problem występujący u psów różnych ras. Szacuje się, że w lecznicach weterynaryjnych aż 10% - 15% przypadków to właśnie psy z chorobami nerek. Tego typu schorzenia polegają na stopniowym upośledzeniu prawidłowego funkcjonowania organu, w związku z czym u zwierzęcia pojawia się niewydolność nerek i inne zaburzenia w obrębie układu wydalniczego. Ogromnie ważne jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ nieleczona może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci zwierzęcia. Wczesna diagnoza może oszczędzić zwierzęciu wielu cierpień, spowalniając postępowanie choroby, a niekiedy nawet zupełnie ją zahamowując. Z tego powodu właściciele czworonogów powinni poznać przyczyny powstawania takich chorób. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze przyczyny chorób nerek u psów. 

Funkcje nerek
Nerki pełnią w organizmie czworonogów bardzo ważną rolę. Wbrew powszechnej opinii pełnią o wiele bardziej skomplikowane funkcje niż samo produkowanie moczu. Ich zasadniczą funkcją jest utrzymanie homeostazy organizmu, czyli równowagi ustrojowej. W związku z tym nerki spełniają wiele istotnych funkcji. Są między innymi odpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniej ilości płynów oraz składników mineralnych w ciele psa. W związku z tym, że nerki odpowiadają za regulację ilości płynów, biorą też udział w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Regulując stężenie składników mineralnych w organizmie, dbają o odpowiedni odczyn pH moczu i regulację kwasowo-zasadową. Nerki są także odpowiedzialne za wchłanianie najważniejszych substancji niezbędnych do życia, a więc glukozy, sodu i potasu. Pośrednio przyczyniają się też do produkcji czerwonych krwinek, ponieważ wytwarzają erytropoetynę, czyli hormon odpowiedzialny za wytwarzanie erytrocytów. W nerkach wydzielane są również hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a więc prostaglandyna i renina. Nerki są w końcu odpowiedzialne za usuwanie z organizmu produktów zachodzących w ciele przemian białkowych i produkcję czynnej witaminy D. Zaburzenie funkcji nerek najczęściej prowadzi do powstawania niedokrwistości i nadciśnienia.

Kiedy mówi się o chorobach nerek
Zdrowe nerki składają się z tysięcy tzw. nefronów, czyli swoistych cegiełek, w których zachodzą wszystkie niezbędne procesy związane z pracą tego organu. U zdrowych zwierząt pracują wszystkie z nefronów. Z wiekiem część nefronów ginie, a na ich miejsce nie trafiają nowe jednostki. W momencie, gdy znaczna część jednostek (około trzy czwarte) ulegnie uszkodzeniu, nerki nie są w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy – pojawia się wówczas niewydolność nerek. Choroby nerek mogą dotyczyć samego organu, mogą także obejmować inne narządy układu wydalniczego. 

Przyczyny chorób nerek
Przyczyny chorób nerek są bardzo niejednorodne. Niekiedy bardzo trudno jest wykryć jednoznaczny powód schorzenia w obrębie tego narządu. Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się chorób nerek u psów wymienia się predyspozycje genetyczne, wiek, choroby innych narządów, nowotwory, urazy oraz zatrucia. Bez względu na przyczynę powstania choroby, kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na skuteczność terapii i wyzdrowienie naszego podopiecznego.

Rodzinne choroby nerek
Okazuje się, że ryzyko wystąpienia chorób nerek jest wyższe w przypadku psów niektórych ras. Istnieją rasy, u których pojawiają się tzw. rodzinne choroby nerek. Należą do nich między innymi sznaucery miniaturowe, pudle, samojedy, dalmatyńczyki, beagle, dobermany, cocker spaniele, rottweilery, berneńskie psy pasterskie, foxhoundy angielskie, bullteriery, Shih-tzu, Chow-Chow, Shar pei, golden retrievery, alaskan malamuty i owczarki niemieckie. Właściciele psów tych ras powinni szczególnie zadbać o profilaktykę swoich podopiecznych. U takich psów zalecane jest wykonywanie badań moczu, co najmniej raz na pół roku. Warto wykonywać także regularne badania krwi. 

Choroby innych narządów a choroby nerek
W niektórych przypadkach choroba nerek jest wynikiem procesu chorobowego rozwijającego się w innym narządzie czy układzie ciała. Takie rozpoznania, choć nie należą do najczęstszych, stanowią jedne z poważniejszych chorób u czworonogów. Choroby nerek mogą rozwijać się na podłożu wielu schorzeń, między innymi zakażeń bakteryjnych, amyloidozy, hiperkalcemii czy niewydolności serca.

Choroby nerek a wiek psa
Na choroby nerek narażone są zwłaszcza psy w zaawansowanym wieku. Ma to związek między innymi z wolniejszymi przemianami metabolicznymi u psów starszych. Pojawienie się chorób nerek może mieć też związek z innymi chorobami, na przykład przewlekłą cukrzycą. Im pies starszy, tym ryzyko zachorowania na choroby nerek staje się wyższe, ponieważ znacznie zmniejsza się u niego liczba nefronów, które w pewnym momencie przestają się regenerować. Uznaje się, że ryzyko zachorowania jest najwyższe u psów w wieku 10-15 lat. 

Urazy i choroby nowotworowe
Przyczyną chorób nerek może być także uraz ciała lub choroba nowotworowa. W każdym z tych przypadków nefrony ulegają postępującemu zniszczeniu, a nerki stają się coraz bardziej niewydolne.