• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Wszystko o szkoleniu psa

Każdy właściciel psa, prędzej, czy później staje przed dylematem: czy szkolić psa, czy też nie. Jeśli już podejmie decyzję, by szkolić rodzą się kolejne pytania: czy szkolić samemu, czy przy pomocy trenera? Za pomocą jakich metod?

Metody szkolenia

Jednymi z najbardziej powszechnych metod szkolenia psa jest szkolenie awersyjne i pozytywne. Czym one różnią się od siebie?

Szkolenie awersyjne opiera się na wzmocnieniu negatywnym. Pies podczas szkolenia musi wykonać określone czynności, czy komendy, które pozwolą mu uniknąć nieprzyjemności np. szarpnięcia smyczą. Jednak ten rodzaj szkolenia należy wybierać bardzo ostrożnie, gdyż może wywołać skutki uboczne w zachowaniu psa, tj. lękliwość, agresja, wobec psów, ludzi, a nawet właściciela. Wzmocnienie negatywne może u psa wywołać stres, którego nadmiar może spowodować rozwój patologicznych zachowań.

Szkolenie pozytywne z kolei polega na wzmacnianiu pozytywnym. Metoda ta opiera się na motywowaniu psa poprzez nagrodę. Pies stara się wykonywać określone zadania, czy komendy, by dostać to czego chce. Szkolenie dla psa jest przyjemne, kojarzy się z czymś miłym, a same komendy również będzie tak postrzegał. Szkolenie to jest wspaniałą okazją dla psa do zabawy, nie powoduje skutków ubocznych. Podczas takiego treningu wzmacnia się również więź między właścicielem a psem.

Szkolenie bez agresji

Wychowanie psa i szkolenie musi być pozbawione agresji wielostronnych zakazów. W szkoleniu psa należy spróbować rozumieć pewne jego zachowania, obserwować jego reakcje. Nie próbując zrozumieć psa, jego wrodzonych zachowań i instynktów nigdy dobrze go nie wytresujemy. Tym bardziej jeśli będziemy wobec niego agresywni. Krzycząc na psa, bijąc
go nie tylko sprawimy, że pies będzie nas się bał, ale możemy sprowokować również zachowania agresywne.

Wielu właścicieli zakazuje psu wielu jego naturalnych zachowań: gryzienia przedmiotów, wycia, pogoni za tym co ucieka, skakania, kontaktowania się z obcymi, itp. Są to zachowania naturalne psa, które są niemile widziane przez ludzi. W ten sposób opiekunowie minimalizują zniszczenia w mieszkaniu. Ale czy to jest dobre rozwiązanie?

Lepszym rozwiązaniem jest zabawa z psem. Podczas niej pies bawi się tylko zabawkami, nie niszcząc sprzętu gospodarstwa domowego. Wyładowuje również swoje frustracje i nadmiar energii, zaspokaja wrodzoną ciekawość. Taki pies czuje się szczęśliwy.

Podsumowując należy podkreślić znaczenie pozytywnego szkolenia psa. Pies nagradzany szybciej się uczy, nauka nowych zachowań jest dla psa przyjemna, kojarzy się z zabawą, a pies chętnie, z przyjemnością wykonuje polecenia trenera i opiekuna.