• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Pies kradnie przedmioty

Czy zdarza się Wam tak, że wracając do domu nie możecie znaleźć różnych przedmiotów? Zastanawiacie gdzie je odłożyliście i szukacie ich przez pół dnia? Może to nie Wasza wina, a psikus psa. Dlaczego psy kradną przedmioty i czy jest na to rozwiązanie?

Przyczyny kradzieży

Do najczęstszych powodów, dla których psy kradną rozmaite przedmioty jest przede wszystkim chęć zwrócenia na siebie uwagi, samotność, a także nuda, czy frustracja. Ofiarami kradzieży dokonywanych przez psy są najczęściej skarpetki, buty, serwetki, a także inne przedmioty, które z chęcią pies będzie gryzł. Gryząc, czy żując te przedmioty pies uspokaja się, zmniejsza napięcie nerwowe, zmniejsza frustrację spowodowaną brakiem zajęcia, nudą.

Pies od szczenięcia poprzez schowanie jakiegoś przedmiotu i brak chęci do oddania go bawił się z nami. Od nie chce czegoś oddać, a my zwracamy na niego uwagę, wyciągamy mu przedmiot z pyska. Dorosły pies będzie takie kradzieże również traktował jak okazję do zabawy i rozrywki, dlatego też najlepiej nie uczyć psa takiego zachowania.

Sposoby na psie kradzieże

Po pierwsze nie należy natychmiastowo reagować na takie zachowanie. Pies widząc naszą gwałtowną reakcję będzie się cieszył, że udało mu się zwrócić naszą uwagę i będzie miał bodziec do zabawy. „Zabawkę” należy psu odebrać spokojnie, przy okazji, w trakcie innej czynności, np. sprzątania, czy pójścia do innego pomieszczenia.

Ważnym aspektem oduczania kradzieży jest zapewnienie psu atrakcyjnych zajęć w ciągu dnia. Długi spacer, zabawa w aportowanie, czy szukanie przedmiotów sprawi, że pies zaspokoi potrzebę zabawy. Warto zainwestować w atrakcyjne zabawki: gryzaki, piłki, liny do gryzienia, czy przeciągania. Dzięki temu skarpetki, czy inne przedmioty domowe wydadzą mu się po prostu nudne. Poprzez zabawę na świeżym powietrzu pies będzie także spokojniejszy w domu, ale także i szczęśliwy.

By uniknąć zniszczeń przedmiotów lub czasowych zaginięć warto przedmioty, które mogą posłużyć psu jako zabawka schować w miejscach nie dostępnych dla psa. Można również zamknąć pomieszczenia, do których pies nie powinien wchodzić. To pozwoli na uniknięcie wynoszenia przez psa różnych przedmiotów. Innym sposobem jest spryskiwanie przedmiotów specjalną substancją, której zapach odpycha psy. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przedmioty codziennego użytku zmienią zapach.

Tresura

By uniknąć niechcianych zachowań psa należy także poświęcić odrobinę czasu na jego tresurę. W przypadku kradzieży warto psa nauczyć reagowania na komendy: „zostaw”, „weź”. Naukę należy zacząć od smakołyków. Trzymając w dłoni smakołyk, podsuwamy go psu i mówimy „zostaw”. Gdy pies reaguje pozytywnie na komendę chwalimy psa. Stosując komendę „weź” pozwalamy psu na zjedzenie przysmaku. Kolejnym krokiem jest zostawianie przysmaku na podłodze i wykonywanie takich samych ćwiczeń.

Następnie nauczone reakcje na komendy należy przenieść na przedmioty, którymi dotychczas pies się bawił, a którymi nie powinien. Jako nagroda za dobre zachowanie można psu dać kong wypełniony przysmakami lub poświęcić mu czas na zabawę.