• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Przyjazne i mądre rasy psów

Jaka psa jest najlepsza? Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć, bo wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania wobec psiego towarzysza, jaki tryb życia prowadzimy, ile czasu chcemy przeznaczyć na aktywność z pupilem i jego pielęgnację. Są jednak rasy psów, które można polecić niemal każdemu. Wiele osób szuka bowiem psa mądrego i przyjaznego, bez problemów z agresją i szczególnych problemów zdrowotnych. Szczególnie, jeśli czworonóg ma być towarzyszem rodziny, w której są dzieci – wówczas łagodny pies o stabilnym temperamencie będzie idealnym wyborem.

Na jakiego psa stawiać, gdy mamy takie właśnie oczekiwania i chcemy poszukać psiego przyjaciela? Oto cztery godne uwagi rasy.

Labrador retriver to obecnie chyba najmodniejszy pies tzw. rodzinny. Nieprzypadkowo występuje w filmach i reklamach jako dopełnienie obrazka idealnej, szczęśliwej rodziny – biega po pięknym ogrodzie, w towarzystwie pary uroczych dzieci. Jednak żarty na bok – popularność tej rasy ma swoje bardzo konkretne przyczyny. Labradory rzeczywiście są psami bardzo przyjaznymi i łagodnymi, mają stabilny temperament i świetnie odnajdują się w towarzystwie dzieci. Dlatego tak często są wybierane jako psi terapeuci pracujący w ramach dogoterapii, zresztą nie tylko z dziećmi, ale też np. z weteranami wojennymi cierpiącymi na syndrom stresu pourazowego. Te duże psy są bardzo cierpliwe, nie mają skłonności do zachowań agresywnych, dobrze tolerują też towarzystwo innych zwierząt domowych. Jednak nie oznacza to, że jest to rasa dla każdego. Labrador potrzebuje dużo ruchu i aktywnego trybu życia. Decydując się na psa tej rasy trzeba wpisać w plan swoich zajęć długie spacery i bieganie, idealnie, jeśli zapewnimy psu możliwość pływania, bo labradory to uwielbiają. Należy też pamiętać, że to psy ze skłonnością do nadwagi, dlatego wymagane jest pilnowanie diety. Labrador mimo miłego usposobienia nie jest bowiem psem kanapowym – potrzebuje wyzwań, także intelektualnych. Uwaga: bieganie po zamkniętym ogrodzie nie może być dla niego zamiennikiem długich spacerów.

Beagle to pies wybierany chętnie ze względu na łagodny temperament, przyjazność, dobre podejście do dzieci a także… niezbyt duży rozmiar, dzięki czemu śmiało możemy sobie na niego pozwolić także w niedużym mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że jest to pies gończy. Z tego względu potrzebuje dużo ruchu i dynamicznych spacerów z możliwością tropienia. Szczególnie, że podobnie jak labradory, beagle także mają ogromny apetyt i skłonność do nadmiernej masy ciała, której konsekwencją jest obciążenie i choroby stawów. Ze względu na silną żyłkę łowiecką beagle może nie sprawdzić się w domu, gdzie są inne zwierzaki, na przykład gryzonie, szczególnie jeśli są one wypuszczane i swobodnie biegają po mieszkaniu. Beagle to pies pojętny, który kocha się uczyć. Sprawdzi się wiec jako towarzysz życia dla człowieka, któremu radość sprawia uczenie psa nowych rzeczy i sztuczek. Decydując się na beagla należy też pamiętać o karmie zawierającej składniki wzmacniające i chroniące stawy, bo psy te mają skłonność do problemów w tym obszarze.

Gulden retriver to pies bardzo polecany dla rodzin z dziećmi. Psy tej rasy są łagodne i bardzo pojętne, przywiązują się do właścicieli i są bezproblemowymi towarzyszami życia. A przy tym są niezwykle urokliwe z wyglądu. Nie oznacza to jednak, że są leniwymi kanapowcami. Nie zapominajmy, że goldeny to przede wszystkim psy pracujące. Odnajdą się w rodzinie, jeśli będą dostawały odpowiednią porcję zadań do wykonania. Goldeny potrzebują też sporo ruchu, są więc polecane dla osób aktywnych. Jednak ze względu na łatwość uczenia się, nie trzeba planować im odrębnych aktywności – są świetnymi towarzyszami w uprawianiu rozmaitych sportów, na przykład joggingu czy jazdy na rowerze, można więc połączyć troskę o własną kondycję z odpowiednią dawką ruchu dla psa.

Owczarek niemiecki to rasa, która często kojarzy się „groźnie”. To przecież owczarki widujemy często u boku policjantów czy strażników granicznych. Tymczasem to psy, które znakomicie nadają się jako towarzysze życia rodzinnego. Owczarki niemieckie tak jak inne psy z typu owczarków mają silne instynkty opiekuńcze. Należy jednak pamiętać, że mają bardzo żywiołowy temperament i jeśli nie zapewnimy im możliwości zużytkowania energii, mogą być nieco uciążliwe w domu.

Niezależnie od tego, jaką rasę psa wybierzemy, pamiętajmy o dwóch rzeczach. Po pierwsze pies powinien pochodzić z legalnej hodowli i mieć rodowód – to nie snobizm, tylko gwarancja, że pies jest zdrowy i ma pochodzenie gwarantujące także odpowiednie cechy psychiczne. Po drugie pies powinien odbyć szkolenie – już szczeniaki warto zabrać do „psiego przedszkola’ by się socjalizowały i uczyły podstawowych komend. Starsze psy powinny nauczyć się posłuszeństwa i wykonywania poleceń niezbędnych do funkcjonowania w codziennym życiu.