• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zespół ogona końskiego

Zespołem ogona końskiego, określamy występujące dolegliwości neurologiczne, które pojawiają się ze względu na uszkodzoną część odcinka rdzenia kręgowego, nazywanego potocznie „ogonem końskim”. Schorzenie to występuje najczęściej u zwierząt, u których pojawi się ucisk determinowany przez rozległą, przepuklinę krążka międzykręgowego wielu korzeni przez zmniejszenie się światła kanału kręgowego (stenozę).


Jak wszystko się zaczyna?
 

W fazie początkowej schorzenia, u suczki występuje tzw. „przeczulica skóry” na odcinku lędźwiowo – krzyżowym. Można to zaobserwować przy podnoszeniu się zwierzaka – będzie on wstawał oraz kładł się wolniej, niż dotychczas, robiąc to nadzwyczaj zachowawczo. W kolejnych etapach schorzenia, występować będą także problemy z utrzymaniem równowagi oraz chwiejność kończyn. Przy poruszaniu się widoczna będzie zatem niestabilność czworonoga. Prawdziwym problemem będzie jednak etap, w czasie którego zwieracze odbytu rozszerzą się i będą wiotkie. Niestety, piesek nie będzie wówczas w stanie utrzymać kału. W parze z tymi objawami, mogą pojawić się także problemy z utrzymywaniem moczu. Objawami towarzyszącymi, które również będą mogły stanowić poważny problem dla zwierząt będą również zaburzenia czucia korzeniowego, powtarzający się kasze oraz kichanie. Chore suczki będą mogły także odczuwać zmiany w czuciu w okolicach krocza, pośladkach, grzbiecie oraz kończynach tylnych. Weterynarze będą mogli wskazywać na brak podstawowych odruchów skokowych przy zachowaniu odruchów kolanowych.  Z czasem, może wystąpić także impotencja i zanik chorych mięśni.


Co może zaliczać się do przyczyn schorzenia?
 

Wyróżnia się przynajmniej parę różnych czynników, z jakimi wiąże się zmiana odcinka rdzenia kręgowego. Zespół końskiego ogona może wystąpić na skutek urazów czy wypadków, chociażby silnych ukłuć. Może się także okazać, że zespół końskiego ogona jest wynikiem zwężania kręgosłupa lędźwiowego, pojawiającego się przez stan zapalny kości lub którąś z chorób genetycznych.

Weterynarze uważają także, że do powodów pojawiania się zespołu końskiego ogona, zalicza się także choroby przewlekłe, jak polineuropatia czy zapalenie stawów kręgosłupa.