• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Podróże samochodem z psem

Posiadając psa i często podróżując należy przemyśleć podróże samochodem z psem. Nie każdy pies lubi podróżować samochodem, niektóre się boją, wręcz nawet nie wejdą do samochodu. Jak zatem przygotować się do podróży z psem, jak go przekonać do jazdy samochodem?

Strach przed podróżą samochodem

Na długo przed planowaną podróżą warto zweryfikować, czy nasz pies lubi jeździć samochodem, czy wręcz przeciwnie – boi się. Pozwoli nam to uniknąć stresu w dniu podróży. Jeśli już okaże się, czy pies boi się samochodu warto stopniowo przyzwyczaj zwierzę do pojazdu. Na początku pies powinien coraz więcej przebywać w okolicy samochodu, oswoić się z zapachem samochodu, dźwiękiem silnika. Niektóre psy się tego boją. Oswajanie psa z samochodem powinno się skończyć na tym, by pies sam wskakiwał do samochodu i bez stresu jeździ samochodem. Warto zacząć od krótkich przejażdżek, stopniowo wydłużając czas podróży.

Bezpieczna podróż

Pies podczas podróży powinien być również bezpieczny. Duże przy warto przewodzić w dużym bagażniku. Zaleca się przewożenie psa w klatkach, by pies nie miał możliwości chodzenia po samochodzie. Poza tym przy ostrym hamowaniu pies nie wyleci do przodu.

Małe psy należy przypiąć za pomocą specjalnych szelek do pasów bezpieczeństwa lub przewozić w transporterze również przypiętego za pomocą pasów lub trzymanego przez inną osobę. Dzięki temu pies będzie bezpieczny, jak i współpasażerowie. Pies, który uderzy w człowieka z dużą prędkością może wyrządzić krzywdę.

Ważne jest również bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy. Dlatego też psu nie powinno się pozwolić szczekać. Dekoncentruje to kierowcę i może wprowadzić zamieszanie i spowodować stresowe sytuacje. Gdy pies szczeka należy go uspokoić, zająć czymś, sprawdzić, by poczuł się bezpiecznie.

Wygoda

Gdy planujemy długą podróż powinniśmy zapewnić psu wygodę, a także pożywienie. Psu przyda się wygodna poducha, czy legowisko. Do pożywienia warto wziąć ulubione przysmaki, suchą karmę, a także wodę do picia.

Od szczeniaka

Rozmyślając o nabyciu psa od początku należy myśleć o nauce psa jeżdżenia samochodu. Jeśli pies od małego będzie podróżował z nami, na przyszłość nie będziemy mieć z tym najmniejszego problemu. Podróżując z psem należy jeździć ostrożnie, unikając gwałtownego hamowania i skręcania. Psy bardzo tego nie lubią. Psy również mogą mieć chorobę lokomocyjną. Kiedy to stwierdzimy nie należy podawać psu jedzenia przed podróżą.

Podróżowanie z psem może być wspaniałą przygodą lub wielkim zmartwieniem. To od opiekunów zależy, czy podróż psu będzie kojarzyć się pozytywnie, czy negatywnie. Jeśli zapewnimy zwierzęciu wszystko czego będzie potrzebował podczas podróży, będzie zadowolony i szczęśliwy, tak samo jak reszta współpasażerów.