• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Dieta BARF dla psów

Właściciele zwierząt w trosce o ich zdrowie poszukują optymalnych sposobów żywienia pupili. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest dieta BARF. Za skrótem kryje się pełna nazwa: Biologically Appropriate Raw Food, a metodę takiego żywienia opracował australijski naukowiec dr Ian Billinghurst. Zaproponowana przez niego dieta ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników, ale na pewno warto poznać jej podstawowe założenia.

Specyfika diety BARF

Ideą tego sposobu żywienia jest odzwierciedlenie żywienia biologicznego psów – nacisk położony zostaje na produkty świeże, nieprzetworzone, pozbawione sztucznych dodatków, barwników, przeciwutleniaczy i produktów zbożowych. Rezygnacja z obróbki termicznej mięsa i warzyw ma pozwolić na zachowanie naturalnie występujących w nich witamin i minerałów, a dodatkowo dostarczać niezbędnych enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii.

Żywienie psa zgodnie z dietą BARF

Decydując się na dietę BARF, należy zadbać o jej zróżnicowanie. Orientacyjne proporcje poszczególnych typów produktów przedstawiają się następująco: surowe mięso i kości – 60%, warzywa – 15%, podroby – 10%, surowe dodatki (wśród nich np. jaja, algi, olej rybi, jogurt) – 10%, owoce – 5%.

Istotne jest także zróżnicowanie podawanych w obrębie danej grupy produktów. Wśród mięs mogą się znaleźć zarówno wołowina, jak i mięso z kurczaka, polecane podroby to: surowe serca, wątroby, żołądki, nerki, a warzywa, których nie powinno zabraknąć w diecie to m.in.: seler, koper, pietruszka, marchewka, szpinak, pomidory.

Ostrożnie należy podawać kości – nie mogą być gotowane ani bardzo twarde. Wśród warzyw zabroniona dla psów jest cebula, a ostrożnie należy podawać także kapustę, kalafior, rzodkiew, fasolę, groch i ziemniaki.

Wady i zalety diety

Żywienie BARF ma swoich zwolenników i przeciwników. Wśród zalet diety wymienia się z pewnością fakt, że pies staje się żywszy, bardziej energiczny, ustępują dolegliwości alergiczne, a także niektóre choroby skórne, dotykające układ kostny czy organy wewnętrzne.

Przeciwnicy BARF zwracają jednak uwagę, że sposób żywienia może negatywnie odbić się na zachowaniu psa, powodując zaburzenia behawioralne.