• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Złodziejskie zapędy psa

Czworonogi czasami próbują sprawdzić swojego właściciela i zmienić hierarchię panującą w domu za pomocą kradzieży. Zabierają różnego rodzaju rzeczy, żeby zwrócić na siebie uwagę i sprawdzić czy będziemy im na to pozwalać starając się zmienić swoją pozycję w „stadzie” na wyższą.

psie podkradanie

Skąd bierze się podkradanie?

Jeśli nie zareagujemy prawidłowo czyli zabierzemy psu ukradzioną rzecz możemy spodziewać się coraz większej agresji z jego strony bo będzie mu się wydawało, ze rządzi w domu. Winą za pierwsze podkradanie można obarczyć posiadacza czworonoga bo takie zachowania zaczynają się w wieku szczenięcym. Mały pies prawdopodobnie chwycił w zęby jakąś rzecz i gdy zauważył, że pan/pani zaczęła go gonić potraktował to jako świetny rodzaj zabawy. Za każdym razem gdy tak było zachowanie utrwalało się w jego świadomości.

Jak zapobiec kradzieży i oduczyć od niej psa?

Dlatego też gdy jesteś świadkiem takiego zachowania nie reaguj zbyt energicznie i nie wyrywaj mu tego przedmiotu a tym bardziej nie zaczynaj go gonić. Szczeniak tak robi prawdopodobnie dlatego, ze szuka czegoś do gryzienia bo bolą go wzrastające dopiero zęby lub dziąsła. W takiej sytuacji najlepiej spokojnie do niego podejdź i delikatnie zabierz mu jego „łup”.

Jednakże starszy pies, który nauczył się kradzieży wymaga pracy aby przestał się tak zachowywać. Należy położyć w jego zasięgu kilka rzeczy, które prawdopodobnie wzbudzą jego zainteresowanie. Trzeba wcześniej założyć mu smycz lub linkę. Gdy nasz pupil chwyci najciekawszy dla niego przedmiot i zacznie ucieczkę należy iść za nim w absolutnym spokoju, złapać go i lekko przyciągnąć do siebie używając smyczy. Wtedy należy zabrać mu rzecz bez wydawania jakichkolwiek komend i patrzenia mu w oczy. Następną czynnością jest odłożenie przedmiotu w miejsce w którym było pierwotnie (przed kradzieżą). Ten ciąg czynności należy powtarzać aż do skutku czyli aż straci zainteresowanie zabieraniem nie swoich rzeczy. Gdyby po jakimś czasie kradzież znowu się powtórzyła trzeba znowu zorganizować mu podobne oduczanie aż zupełnie przestanie.

Oczywiście jeżeli będziemy poświęcać psu tyle uwagi, ile jej potrzebuje nie będzie miał już takim pomysłów na zwracanie na siebie uwagi. Należy zrobić rachunek sumienia i zastanowić się czy wystarczająco zajmujemy się naszym pupilem zarówno jeśli chodzi o zabawę, długie spacery i spędzanie z nim czasu w domu. Pies, który jest zadowolony nie powinien już wymyślać sobie jakiś absurdalnych zabaw w podkradanie i denerwowanie tym właściciela.