• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Niewydolność nerek u psa

Niewydolność nerek to często diagnozowana choroba czworonogów. Właściciele psów i kotów powinni wiedzieć, że w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować, ponieważ jeśli nie podejmie się leczenia we właściwym czasie, może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Czym jest niewydolność nerek u psów, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

U których psów najczęściej pojawia się niewydolność nerek?
Choroby nerek najczęściej występują u psów w zaawansowanym wieku. Na największe ryzyko zachorowania narażone są psy w wieku od 10 do 15 lat. Niektóre rasy psów są bardziej narażone na zachorowanie niż inne. Genetyczne podłoże niewydolności nerek pojawia się m. in. u: dalmatyńczyków, rottweilerów, owczarków niemieckich, bulterierów, golden retrieverów, Shih-tzu, cocker spanieli, dobermanów, pudli, berneńskich psów pasterskich i sznaucerów miniaturowych. 

Jakie są objawy niewydolności nerek?
Niektóre objawy niewydolności nerek, zwłaszcza w fazie początkowej, mogą być wykryte jedynie na podstawie badań klinicznych. Zachowanie psa, u którego zaczyna rozwijać się przewlekła niewydolność nerek, może zupełnie nie odbiegać od normy. Jednak w dalszych fazach mogą pojawić się specyficzne objawy, świadczące o zatruciu organizmu toksynami. Wśród najczęściej pojawiających się objawów wymienić można:
• zwiększoną częstotliwość oddawania moczu,
• nasilone pragnienie,
• brak apetytu (pies nie chce jeść nawet ulubionych przysmaków),
• utratę wagi (pies je mniej, więc jego waga gwałtownie się zmniejsza),
• biegunki,
• wymioty,
• osłabienie,
• apatię,
• niechęć do aktywności fizycznej (pies większość czasu spędza na spaniu lub leżeniu),
• pojawienie się krwi w moczu (krwiomocz),
• nieskoordynowane, chaotyczne ruchy,
• pojawienie się niemiłego zapachu z pyska,
• krwawienie z przewodu pokarmowego,
• owrzodzenia w obrębie jamy ustnej i przełyku.

Na czym polega niewydolność nerek?
Niewydolność nerek jest chorobą, która prowadzi do zaburzenia czynności nerek, w efekcie czego następuje rozregulowanie naturalnej homeostazy organizmu. Tak jak u ludzi, nerki czworonogów zbudowane są z tysięcy maleńkich jednostek zwanych nefronami. Nefrony mają za zadanie oczyszczać przepływającą przez nerki krew z toksyn oraz ubocznych produktów przemian metabolicznych. Toksyny wydalane są następnie z organizmu w postaci moczu. Wraz z wiekiem, ilość nefronów ulega zmniejszeniu. Ma to związek z tym, że w pewnym momencie struktury przestają się regenerować – dlatego właśnie na choroby nerek najbardziej narażone są starsze psy. Niewydolność nerek oznacza niezdolność organu do oczyszczania organizmu z toksyn. Nefrony tracą zdolność do wysycania moczu produktami przemian metabolicznych, w związku z czym z ciała usuwana jest w większości woda. Można to zaobserwować na podstawie koloru moczu, który przestaje mieć swoje charakterystyczne zabarwienie i staje się coraz bardziej przezroczysty. Jednocześnie toksyny, które powinny być wydalone, nadal pozostają w organizmie, krążąc we krwi i docierając do innych organów ciała. W związku z tym niewydolność nerek może doprowadzić do powstania innych chorób, między innymi chorób serca i schorzeń układu kostno-stawowego. 

Jakie są typy niewydolności nerek?
Niewydolność nerek może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W zależności od typu, w przebiegu choroby mogą wystąpić różne objawy.

Czym jest ostra niewydolność nerek u psa?
Ostra niewydolność nerek jest bardzo niebezpiecznym stanem, mogącym w bezpośredni sposób zagrażać życiu psa. Nerki należą do organów, których funkcjonowanie jest niezbędne do pracy całego ustroju. Dlatego wystąpienie ostrej niewydolności nerek może skończyć się nawet śmiercią. Ostra niewydolność nerek to stan, kiedy nerki bardzo gwałtownie przestają funkcjonować. Prowadzi to do bardzo poważnych konsekwencji, między innymi nadciśnienia i niedokrwistości, które z kolei jeszcze bardziej pogłębiają objawy niewydolności. W wyniku ostrej niewydolność nerek w organizmie zwierzęcia może rozwinąć się mocznica, czyli stan, gdy we krwi zgromadzi się ogromna ilość toksyn i azotowych produktów przemiany materii. Zaburzona zostaje naturalna równowaga biochemiczna organizmu, co w krótkim czasie prowadzi do upośledzenia działania kluczowych narządów ciała. Objawami towarzyszącymi ostrej niewydolności nerek są wymioty, biegunki, owrzodzenia w obrębie jamy ustnej i żołądka, brak apetytu i cuchnący oddech.

Czym jest przewlekła niewydolność nerek u psa?
W przeciwieństwie do typu ostrego, przewlekła niewydolność nerek może rozwijać się miesiącami, a nawet latami. Właściciel może początkowo nie zauważać żadnych objawów, jednak w późniejszej fazie choroby zaczynają pojawiać się charakterystyczne objawy mogące sugerować zaburzenie funkcjonowania nerek. Aby zatrzymać postępowanie choroby należy regularnie wykonywać badania krwi i moczu, zaleca się także przeprowadzenie diagnostyki obrazowej (np. badania USG). Jeśli uda się wcześnie wykryć chorobę, szanse na spowolnienie jej rozwoju są bardzo wysokie. W niektórych przypadkach po podjęciu odpowiedniego leczenia możliwe jest także zupełne zahamowanie rozwoju choroby.