• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Szkolenie psa: Tylko pozytywne

Przyglądając się niektórym szkoleniowcom i ich metodom treningów można wysnuć zaskakujące wnioski. Stosują oni bowiem metody tresury i szkolenia sprzed około 30 lat. Obecnie obszar szkolenia zwierząt i behawiorystyki poszedł znacznie do przodu.

Stare metody tresury

Niegdyś popularnymi technikami tresury było używanie kolczatek, czy obroży elektrycznych. Uznawane są one za cudowne sposoby na szybkie wyszkolenie psa. Nikt jednak nie zwrócił uwagi, że pomagają one wytresować zwierzę przy pomocy bólu. Wbijanie psu kolców w szyję za każde złe zachowanie lub traktowanie impulsem elektrycznym nie jest dobrym rozwiązaniem i mogą spowodować jeszcze większe problemy z zachowaniem u psa niż posiada obecnie.

Psy niechętnie szkolą się w ten sposób. Tresura, wykonywane określonych komend kojarzy im się z bólem, wywołuje silny strach, a czasem nawet agresję u czworonoga.

Nikt z nas nie chciałby uczyć się w ten sposób każdego nowego zachowania. Słabsze psychicznie psy często nie wytrzymują takiej tresury – stają się lękliwe, niespokojne, czy agresywne. Zwierzę broniąc się przed bólem może nawet zaatakować swojego opiekuna, którego bardzo dobrze zna, nie mówiąc już o trenerze.

Techniki te może i są skuteczne i szybkie, ale czy są tego warte za cenę jaką zwierzę płaci za brak naszego czasu i cierpliwości w wychowaniu?

Szkolenie pozytywne

Jest na szczęście wielu szkoleniowców i miłośników psów, którzy nie podzielają wcześniej wspomnianych metod i technik tresury. Coraz częściej pojawiają się fachowe książki i podręczniki o tresurze psów uwzględniające nowe techniki szkolenia. Dzięki temu zmienia się nasz stosunek do psów, chcemy je zrozumieć, a nie tylko karcić za złe zachowanie.

Szkolenia pozytywne oparte są na pozytywnym wzmacnianiu poprawnych zachowań. Dzięki temu szkolenie dla psa jest przyjemne, pełne zabawy, nowych przygód. Podczas takiego szkolenia wzmacnia się również więź zwierzęcia z właścicielem.

Metoda klikerowa

Jak już wcześniej wspomniano powstają co róż to nowe metody szkolenia, oparte na pozytywnym wzmacnianiu. Jedną z nich jest tzw. metoda klikerowa. Zwolennicy tej metody skupiają się wokół listy dyskusyjnej kliker. Osoby dyskutujące wymieniają się doświadczeniami związanymi z wychowaniem i tresurą psów. Są to bardzo często miłośnicy psów, czytający fachową prasę i książki, poradniki, biorący udział w szkoleniach, konferencjach. Grupa ta posiada również stronę internetową, na której można znaleźć wiele artykułów na temat behawioru psów, ich psychiki itp.

Podsumowując niniejszy artykuł należy podkreślić, że każda pozytywna metoda treningu jest dobra dla psa. Każda, która nie opiera się na bólu i strachu psa, a wywołująca pozytywne nastawienie do tresury, dająca możliwość do zabawy i poznawania świata