• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Choroby zębów u psów – rodzaje

Choroby zębów u psów są zjawiskiem dość częstym. Wiele z nich wynika z niewiedzy właścicieli dotyczących pielęgnacji oraz profilaktyki chorób uzębienia u psów. Oczywiście do czynników ryzyka należą też predyspozycje genetyczne czy niewłaściwy układ zgryzu, dlatego nie wszystkie choroby da się całkowicie wyeliminować. Warto jednak pamiętać, że skuteczna profilaktyka może zminimalizować a przynajmniej odsunąć w czasie konieczność leczenia, szczególnie tak inwazyjnego jak ekstrakcja zęba.

Rodzaje chorób zębów u psów i metody zapobiegania im
• Próchnica występuje u psów niezwykle rzadko. Zawdzięczają to specyficznemu składowi śliny, która ma silne właściwości antybakteryjne. Dlatego mimo braku codziennego szczotkowania psom próchnica niemal się nie przytrafia. Jedynie około siedem procent osobników tego gatunku cierpi na to schorzenie. Zwykle dolegliwości związane z rozwojem próchnicy dotykają psy z wadą zgryzu. Jeśli zęby są ustawione nieprawidłowo, ślina nie dociera do wszystkich ich powierzchni i nie jest e stanie neutralizować wszystkich bakterii rozwijających się na nich. Dlatego u psów z nieprawidłowym układem zgryzu profilaktyka stomatologiczna jest szczególnie ważna. Weterynarze często zalecają w takiej sytuacji karmienie pupila specjalną karmą stomatologiczną, która ma właściwości antybakteryjne, a jej kawałki zaprojektowane są tak, by skutecznie usuwać osad gromadzący się na powierzchni zębów.

• Kamień nazębny gromadzący się na zębach to bardzo typowy problem u wielu psów. Szczególnie częsty jest on u tych zwierzaków, które nie jedzą suchej karmy usprawniającej ścieranie się osadów. Zwykle już u dwuletniego psa, czasem nieco później da się zauważyć wyraźnie ciemniejsze miejsca i osad, który jest zaczątkiem kamienia nazębnego. Warto pamiętać, że płytka nazębna to nie tylko defekt natury estetycznej. Nagromadzony kamień staje się siedliskiem bakterii i sprzyjającym środowiskiem do ich namnażania, a więc jest czynnikiem ryzyka powstawania próchnicy. Poza tym osad i kamień gromadzące się przy linii dziąseł mogą pogłębiać problemy z paradontozą. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim ważna jest profilaktyka to znaczy codzienna higiena i regularne czyszczenie zębów pupila. Warto już od szczeniaka przyzwyczajać psa do tego, że czyścimy mu żeby szczoteczką – wówczas jako dorosły będzie bez problemu akceptował tego rodzaju zabiegi higieniczne. Dobrym pomysłem jest też włączenie przysmaków dentystycznych, które mechanicznie czyszczą powierzchnię zębów. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią profilaktykę, może być konieczne czyszczenie zębów z kamienia u weterynarza. Choć sam zabieg jest nieskomplikowany i bezbolesny, podobnie jak u ludzi wykonywany urządzeniem emitującym ultradźwięki, to u zwierząt wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, więc jest to obciążenie dla organizmu, szczególnie u starszego psa.

• Paradontoza to choroba przyzębia i dziąseł, która u psów pojawia się bardzo często. Jak się rozwija? Zazwyczaj na początku pojawia się problem z nagromadzeniem kamienia nazębnego przy linii dziąseł. Gdy warstwa kamienia jest pokaźna, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, a co za tym idzie, intensywnego namnażania się bakterii. Stan zapalny prowadzi do osłabienia, a niekiedy nawet zaniku dziąseł. Kiedy dziąsła obniżają się, szyjki zębów są osłonięte, co jest przyczyną dolegliwości bólowych – może to skutkować niechęcią do jedzenia. U niektórych psów przejawia się też zachowaniami agresywnymi. Pies może zaatakować na przykład przy zwyczajnym głaskaniu, bo skojarzy ból pyska z dotykiem człowieka. To jednak nie koniec problemów – zaniedbana i nieleczona paradontoza prowadzi do głębokiego stanu zapalnego w obrębie kości szczeki, pojawiają się ropiejące miejsca, zęby mogą wypadać, niekiedy dochodzi do poważnego uszkodzenia żuchwy. Leczenie na tym etapie jest już bardzo trudne, dlatego ważne jest, by wkroczyć zdecydowanie wcześniej. Najważniejsze w profilaktyce paradontozy i innych chorób przyzębia jest dbanie o to, by nie dopuścić do nagromadzenia się kamienia nazębnego, a więc regularne czyszczenie i prawidłowe żywienie psa. Warto pamiętać, że zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do konieczności ekstrakcji zębów, które przy rozwiniętej paradontozie są rozchwiane. Zdarza się też, że same wypadają. 

Dobra karma dla zdrowych zębów
Prawidłowe żywienie psa to podstawa jego ogólnego dobrostanu. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek problemy w obrębie zębów i przyzębia warto sięgnąć po specjalistyczną karmę stomatologiczną. Na czym polega jej specyfika? Karma stomatologiczna działa dwojako. Po pierwsze w sposób mechaniczny czyści zęby dzięki szczególnemu kształtowi kawałków. Po drugie zawiera składniki, które minimalizują odkładanie się osadu na powierzchni zębów oraz neutralizują nieprzyjemny zapach z pyska – kolejny problem bardzo częsty u psów. Karmy stomatologiczne warto stosować profilaktycznie u psów szczególnie narażonych na choroby zębów, czyli przede wszystkim u psów, które mają nieprawidłowy zgryz.