• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Dlaczego pies zjada karmę poza miską?

Wielu właścicieli psów obserwuje dziwne zachowanie swojego pupila – zamiast zjadać karmę od razu przy misce, bardzo często bierze ją do pyska i przenosi w inne miejsce, rozsypuje, bawi się kulkami, a często nawet przeżuwa i wypluwa. Na pewno nie wpływa to na czystość i estetykę mieszkania, a dodatkowo rodzi obawy o zdrowie psa i jego prawidłowe odżywienie. Okazuje się jednak, że dziwne z punktu widzenia właścicieli zachowanie, ma swoje bardzo proste uzasadnienie.

Działanie instynktowne

Za takie zachowanie psa odpowiada po prostu instynkt. Nasi domowi pupile są krewnymi drapieżników, w tym także wilków. Przez wieki żyły one w stadach i musiały się dzielić się zdobytym pożywieniem. Chcąc uniknąć walki między sobą, każdy z osobników zabierał swoją porcję i odchodził. Nawet jeśli nasz pies jest jedynym zwierzęciem w domu może instynktownie powtarzać te zachowania.

Zanim jednak o wszystko obwinimy naturę, warto zastanowić się, czy miski, w których podajemy psu jedzenie, na pewno są odpowiednie. Wykonane z plastiku lub metalu, ale pozbawione ochronnej gumy na spodzie mogą przesuwać się i wydawać nieprzyjemny, drażniący psa dźwięk. Wtedy będzie chciał zjeść karmę w innym miejscu.

Czy da się zapobiec takiemu zachowaniu?

Poszukując rozwiązania problemu, w pierwszej kolejności warto wypróbować inny rodzaj miski – obowiązkowo posiadający gumowe zabezpieczenie. Jeśli pomimo takiej zamiany, zachowanie będzie się powtarzać, kolejny krok to uwzględnienie obaw psa o utratę pożywienia. Jeśli w domu znajduje się inne zwierzę, wyznaczmy mu inną porę karmienia, by wyeliminować konkurencję między nimi. Niekiedy pies może upatrywać zagrożenia również w domownikach, wówczas warto pomyśleć o zmianie miejsca karmienia, by zapewnić pupilowi więcej spokoju i intymności.