• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Młodzieńcze zapalenie stawów

Pośród wszystkich możliwych przyczyn chorób stawów u psów najczęściej wymienia się wiek. Większość z nas kojarzy schorzenia stawów z psami starszymi, które przekroczyły 10 rok życia. Jednak istnieją przypadki, gdy choroby stawów rozwijają się u psów w bardzo młodym wieku. Do takich chorób należy młodzieńcze zapalenie stawów. Czym jest młodzieńcze zapalenie stawów u psów? Jakie są objawy choroby? Co zrobić, gdy nasz podopieczny zachoruje? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące młodzieńczego zapalenia stawów u psów zamieściliśmy w poniższym artykule.

Czym jest młodzieńcze zapalenie stawów?
Młodzieńcze zapalenie stawów jest diagnozowane u psów stosunkowo rzadko. Przeważająca część psów chorujących na schorzenia stawów jest w starszym wieku. Jednakże niekiedy zdarza się, że choroba dotyka również szczeniąt. Choroba charakteryzuje się powstaniem stanu zapalnego jednego lub kilku stawów, którym towarzyszy dyskomfort i ból odczuwany podczas poruszania. 

U jakich psów ryzyko zachorowania jest największe? 
Młodzieńcze zapalenie stawów najczęściej dotyka szczeniąt dużych ras. Pośród ras najbardziej narażonych na wystąpienie choroby znajdują się przede wszystkim szczenięta ras dużych i olbrzymich. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że takie psy bardzo szybko rosną, a intensywny okres wzrostu w okresie szczenięcym sprzyja pojawianiu się chorób stawów. Jednak nie każdy przypadek dotyczy wyłącznie psów większych ras. Do lecznic weterynaryjnych trafiają także szczenięta ras małych i miniaturowych, chociaż takie sytuacje trafiają się zdecydowanie rzadziej.

Jakie są przyczyny młodzieńczego zapalenia stawów?
Przyczyny młodzieńczego zapalenia stawów nie są do końca poznane. Istnieje jednak kilka czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyższe prawdopodobieństwo zachorowania. Pierwszym z nich jest genetyka. Jeżeli u rodziców naszego szczeniaka wystąpiły schorzenia stawów, istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że nasz podopieczny także zachoruje. Kolejną przyczyną może być źle zbilansowana dieta. Żywienie szczeniaka ma wpływ na całe jego późniejsze życie. Dlatego karma podawana naszemu maluchowi musi być odpowiednio skomponowana pod względem wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych w stosunku do szczeniąt jest dieta o zbyt dużej ilości kalorii. Przyjmowanie za wysokiej liczby kalorii powoduje gwałtowny wzrost masy ciała. Prowadzi to do stanu, gdy nie do końca jeszcze rozwinięte stawy muszą dźwigać o wiele większą masę niż powinny w danym wieku. Jednak nie tylko zbyt wysoka ilość kalorii może przyczynić się do pojawienia się młodzieńczego zapalenia stawów u dorastającego pieska. Z drugiej strony błędem żywieniowym jest także dieta o zbyt małej zawartości kalorii i substancji odżywczych. Niska kaloryczność powoduje, że organizm nie jest w stanie wytworzyć mocnego budulca kości i stawów, co prowadzi do osłabienia tych struktur już na samym początku. Młodzieńcze zapalenie stawów może wystąpić także w efekcie nadmiernej aktywności. Część właścicieli naraża swoich podopiecznych na zbyt dużą ilość aktywności nieadekwatnych do ich wieku. Szczeniaki, które często wykonują wysokie skoki i bardzo dużo biegają są bardziej narażone na wystąpienie zapalenia stawów. 

Jakie są objawy młodzieńczego zapalenia stawów?
Rozwój stanu zapalnego w obrębie stawu powoduje ból. Z tego powodu zwierzę niechętnie podejmuje aktywność fizyczną. Młodzieńcze zapalenie stawów można podejrzewać u szczeniaka, który nie chce się bawić, jest ospały i większość czasu spędza w pozycji leżącej. To jeden z najbardziej wyrazistych objawów, ponieważ szczenięta zwykle mają mnóstwo energii i nieustannie chcą się bawić. Jeżeli zauważymy, że nasz podopieczny nie chce się bawić i korzystać z aktywności, warto omówić ten temat z weterynarzem. Kolejnym objawem mogącym wskazywać na młodzieńcze zapalenie stawów jest bolesność stawów. Możemy do zauważyć na przykład podczas głaskania czy czesania naszego pupila. To kolejny sygnał mówiący o tym, że coś może być nie tak. Niekiedy młodzieńcze zapalenie stawów objawia się też utratą apetytu i ogólnym osłabieniem organizmu.

Co zrobić, gdy zauważymy pierwsze symptomy choroby?
Przede wszystkim to, czy nasz podopieczny faktycznie zachorował na młodzieńcze zapalenie stawów, może zdiagnozować tylko weterynarz. Dlatego kiedy zauważymy u naszego pupila niepokojące zachowanie, należy w pierwszej kolejności udać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Nie warto martwić się na zapas – objawy, które uznaliśmy za początek choroby stawów, mogą okazać się spowodowane zupełnie czymś innym. Jednak bez względu na to, co dolega naszemu zwierzakowi, pierwszym krokiem z naszej strony ma być konsultacja z lekarzem.

Postępowanie diagnostyczne
Postawienie diagnozy poprzedzone jest wykonaniem dokładnego badania w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz zbada ruchomość poszczególnych stawów, przyjrzy się również postawie ciała zwierzęcia w siadzie i w ruchu. Weterynarz wykona także badania w celu odnalezienia źródła bólu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badań obrazowych, między innymi USG stawów.