• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Wyjący problem – kiedy pies zaczyna wyć

Jesteście właścicielami psa, a sąsiedzi skarżą się na jego wycie podczas Waszej nieobecności? Czy pies również wyje, gdy przebywamy w domu? Dlaczego w ogóle pies wyje?

Dlaczego pies wyje?

Jest wiele hipotez i przypuszczeń na temat wycia psa. Najczęstszym stwierdzeniem w tej sprawie, jest to, że pies wyje z tęsknoty. Psy bardzo przywiązują się do ludzi, do swoich opiekunów. Małe szczeniaki mogą tęsknić za matką, za poprzednim domem. Nawet z powodu zmiany legowiska z domu na zewnątrz pies może wyć z tęsknoty za poprzednim miejscem odpoczynku.

Pies może również wyć, gdy długo nie ma nas w domu. Wychodząc do pracy, prowadząc intensywne życie poza mieszkaniem nie zdziwmy się, że nasz pies skomli i wyje. Zachowanie to jest silniejsze, gdy właściciel spędzał dużo czasu z psem, a teraz musi pracować, czy przebywać poza domem. Czworonóg w takiej sytuacji odczuwa stres, co głośno manifestuje. Nawet każde zamknięcie drzwi przez sąsiadów, czy odgłosy na klatce schodowej mogą być przyczyną skowytu.

Kolejnym powodem dla którego nasz pupil wyje może być zwykła nuda. Psy uwielbiają słuchać swoich odgłosów. Dlatego też w chwili, gdy się nudzą szczekają i wyją. To zapewnia im pewnego rodzaju rozrywkę. W takiej sytuacji warto upewnić się czy poświęcamy psu wystarczającą ilość czasu. Psu może brakować zabawy, naszego towarzystwa, czy wspólnych spacerów.

Wycie psa jest również zachowaniem typowym dla wilków, z których to psy prawdopodobnie się wywodzą. W ten sposób te dzikie zwierzęta sygnalizują swoje położenie lub pozycję w stadzie. Zachowanie to często występuje u psów konkretnych ras, tj. Husky, czy Wyżeł Weimarski. Dla tych ras wycie jest czymś normalnym, dlatego też właściciel powinien szczególnie przemyśleć nabycie takiego psa.

Wycie psa może być spowodowane również złym nawykiem, którego nauczyliśmy psa. Od szczeniaka bawiąc się z nim, kiedy próbował szczekać i wyć, nagradzaliśmy go za to. Psy uczą się w ten sposób, że szczekanie i wycie się opłaca, gdyż czeka za to pochwała i nagroda. Trzeba więc uważać na pozytywne wzmacnianie zachowań psa już w czasie dorastania.

Sposób na wycie

Jeśli pupil należy do psów, które wycie mają we krwi nie wiele z tym zrobimy. W sytuacji, gdy pies wyje z tęsknoty lub nudy możemy temu zaradzić. Jeśli jesteśmy osobami zapracowanymi zlećmy komuś wyprowadzanie psa luz poprośmy o to bliską osobę lub znajomego. Pies będzie miał zapewnione towarzystwo i przestanie wyć. To samo rozwiązanie sprawdzi si, gdy pies się nudzi. Poświęcajmy psu więcej czasu, bawmy się z nim, wychodźmy na spacery, kiedy znajdziemy czas. Gdy wychodzimy z domu zostawiajmy zabawki psu żeby miał zajęcie podczas naszej nieobecności. Gdy te rozwiązania zawiodą warto udać się do psiego behawiorysty, by oduczyć psa niechcianego zachowania.