• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Przyczyny chorób stawów u psów

Choroby stawów to jedne z najczęściej diagnozowanych schorzeń u psów. Weterynarze bardzo często spotykają się z przypadkami zachorowań u psów różnych ras. Praktyka pokazuje, że spośród wszystkich zwierząt trafiających do lecznic weterynaryjnych aż u 20% diagnozuje się choroby stawów. Dlaczego tak dużo czworonogów ma problemy ze stawami? Jakie są przyczyny tak wysokiej zachorowalności? Spróbujmy przyjrzeć się temu bliżej.

Rodzaje chorób stawów u psów
Schorzenia związane z układem kostno-stawowym można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszy typ chorób stawów określany jest jako zapalne. Powstają na skutek różnego rodzaju procesów zapalnych. Zapalne choroby stawów dzielą się na kolejne dwie kategorie: infekcyjne i nieinfekcyjne. Infekcyjne zapalne choroby stawów mają swoje źródło w rozmaitych infekcjach – na przykład tych wywołanych przez bakterie, wirusy i grzyby. Z kolei nieinfekcyjne zapalne choroby stawów mają swój początek w procesach zapalnych nie będących wynikiem infekcji, a więc np. związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Drugą grupę chorób stawów określa się jako niezapalne. W tej grupie znajdą się takie schorzenia jak urazy, nowotwory, dysplazja czy choroba zwyrodnieniowa stawów. 

Przyczyny chorób stawów u psów
Wśród najistotniejszych przyczyn chorób stawów u psów można wymienić:
• otyłość,
• niewłaściwą dietę,
• źle dobrane aktywności,
• przebyte urazy,
• wiek,
• rasę, 
• wielkość psa.

Aby lepiej zrozumieć przyczyny powstawania chorób stawów u naszych podopiecznych, omówmy pokrótce każdą z nich.

Otyłość
Niestety, rozwinięcie się choroby stawów u psa często jest związane z niewłaściwą opieką ze strony właściciela. Naczelnym błędem nagminnie popełnianym przez opiekunów jest przekarmianie pupila. Wielu właścicieli czworonogów mylnie zakłada, że jeśli pies ma dobry apetyt, to należy dawać mu więcej jedzenia. Nadmiar pożywienia prowadzi do stanu, w którym psu dostarczana jest o wiele większa ilość kalorii niż jest on w stanie wykorzystać. Powstała w ten sposób rezerwa energetyczna zostaje zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa rozrasta się bardziej i bardziej, co skutkuje zwiększeniem masy ciała. Pies musi dźwigać na łapach coraz większy ciężar, co bardzo negatywnie wpływa na jego stawy. Obciążenie stawów jest zbyt duże do ich możliwości, w związku z czym zaczynają pojawiać się schorzenia układu stawowego. Weterynarze alarmują, że otyłość jest jedną z pierwszych przyczyn chorób stawów.

Niewłaściwa dieta
Ta przyczyna często idzie w parze z przekarmianiem. Opiekunowie karmią psy nieodpowiednią karmą, niedostosowaną do ich potrzeb żywieniowych. Bardzo często popełnianym błędem jest na przykład żywienie dorosłego psa karmą dla szczeniąt, bo „przecież zawsze mu smakowała”. Karmy dla szczeniąt mają zupełnie inny bilans kaloryczny niż karmy dla psów dorosłych. W związku z intensywnym rozwojem wszystkich układów ciała, szczeniaki potrzebują o wiele więcej kalorii niż psy dorosłe, podobnie jak psy w podeszłym wieku będą wymagały mniejszej ilości kalorii niż psy w wieku rozrodczym. Właściciele psów popełniają też inny błąd: przy wyborze karmy nie kierują się potrzebami żywieniowymi swoich pupili, lecz wyłącznie ceną karmy. Niestety, najtańsze karmy najczęściej są po prostu kiepskiej jakości, a ich skład zupełnie nie odpowiada temu, czego potrzebuje zwierzę. To samo dotyczy żywienia naturalnego. Opiekunowie, którzy przygotowują swym podopiecznym posiłki w domu, często robią to w sposób nieumiejętny, podając na przykład psu jedzenie ze stołu. Aby organizm psa – a więc także i stawy – rozwijał się prawidłowo, niezbędne jest podawanie mu tych składników pokarmowych, których potrzebuje.

Źle dobrane aktywności
Niestety, po raz kolejny musimy w tym miejscu wymienić opiekunów. Właściciele psów często nie wiedzą, jak należy bawić się ze swoim podopiecznym i jakie aktywności będą dla niego odpowiednie. Często popełnianym błędem jest na przykład pozwalanie szczeniakowi na wysokie skoki oraz pokonywanie z nim bardzo długich dystansów. Oczywiście aktywność fizyczna jest ogromnie ważna, dlatego nie mamy na myśli tego, by ją ograniczać. Jednak ważne jest, by dostosować typ aktywności do wieku i możliwości zwierzęcia.

Urazy
Częstą konsekwencją źle dobranych aktywności są urazy. Każdy z nich wywiera ogromny wpływ na kondycję aparatu ruchowego. Oczywiście zdarzają się także sytuacje, których nie można przewidzieć, jak np. wypadki z udziałem czworonogów. Urazy bardzo często kończą się problemami ze stawami.

Wiek
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania psa na chorobę zwyrodnieniową stawów. Dlatego im zwierzę jest starsze, tym prawdopodobieństwo wystąpienia u niego choroby stawów jest wyższe. U psów mających ponad 10 lat takie ryzyko wynosi aż 60%.

Rasa
Niektóre z ras są bardziej narażone na zachorowanie na choroby stawów niż inne. Wśród takich ras wymienia się między innymi: owczarki niemieckie, rottweilery, labradory, owczarki szetlandzkie i golden retrievery.

Wielkość psa
Schorzenia stawów najczęściej występują u większych psów. Na zachorowanie narażone są zwłaszcza te, które szybko rosną. Najczęściej jest to związane z konkretną rasą.