• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Objawy chorób nerek u psa

Choroby nerek to jedne z najpoważniejszych schorzeń, z którymi zwierzaki trafiają do lecznic weterynaryjnych. Niestety, choroba często rozwija się po cichu, a właściciel przez długi czas nie ma o niej pojęcia. Opiekunowie przychodzą do weterynarza wtedy, gdy jest już za późno. Właściciele czworonogów powinni wiedzieć, że istnieją pewne objawy wskazujące na rozwój choroby nerek. Uważna obserwacja podopiecznego i regularne badania mogą pomóc uchronić zwierzę przed rozwojem choroby i pomóc w zahamowaniu jej postępowania. Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy chorób nerek u psa?

Niewydolność nerek
Istnieją dwa rodzaje niewydolności nerek u psów. Pierwszy z nich to ostra niewydolność nerek, charakteryzująca się nagłym, często bardzo gwałtownym przebiegiem. Ostra niewydolność nerek jest niezwykle niebezpieczna dla życia zwierzęcia, ponieważ oznacza nagłe zahamowanie czynności organu, pełniącego kluczowe role dla funkcjonowania całego organizmu. Przewlekła niewydolność nerek rozwija się łagodniej, a jej objawy mogą być niezauważone nawet przez kilka miesięcy. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów niewydolności nerek znajduje się częstomocz. Niekiedy w moczu zwierzęcia pojawia się krew. W związku z intensywnym wydalaniem moczu, u zwierzęcia pojawia się wzmożone pragnienie. Jednocześnie pies niechętnie przyjmuje jedzenie, co z kolei prowadzi do osłabienia i ospałości. Brak apetytu powoduje spadek masy ciała. U psów z niewydolnością nerek często pojawiają się biegunki i wymioty. Niekiedy pojawia się też nieprzyjemny zapach z pyska. Ruchy psów stają się nieskoordynowane, występują też zaburzenia równowagi.

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności nerek
Przewlekła niewydolność nerek bardzo często rozwija się w postaci utajonej. Dopiero po pewnym czasie można zaobserwować pewne objawy świadczące o możliwości wystąpienia schorzenia. Objawy kliniczne są właściwie niedostrzegalne, a zachowanie psa w niczym nie odbiega od normy. Jedynym objawem mogącym wskazywać na nieprawidłową pracę nerek jest wzrost stężenia kreatyniny i mocznika; jednakże można to wykryć jedynie w badaniu laboratoryjnym. Druga faza choroby objawia się coraz częstszym oddawaniem moczu. Chore nerki nie są w stanie prawidłowo zagęszczać moczu, w związku z czym jest on bardzo wodnisty i przezroczysty. Na tym etapie można już zauważyć zmianę w zachowaniu czworonoga, ponieważ bardzo często podchodzi do miseczki z wodą. Pies odczuwa wzmożone pragnienie, ponieważ częste oddawanie rozwodnionego moczu prowadzi do wydalenia z organizmu wody zamiast toksyn – które ciągle krążą we krwi. Właściciele mogą zauważyć także nienaturalne zabarwienie białek oczu. Pies będzie coraz bardziej ospały, obolały i nie będzie chciał się ruszać.

Mocznica
Mocznica jest zespołem zmian, które pojawiają się w ciele zwierzęcia w związku z zachorowaniem na niewydolność nerek. W przebiegu mocznicy znacząco wzrasta stężenie we krwi kreatyniny, mocznika, parathormonu, dimetylaminy, peptydów, hormonów peptydowych (insuliny, gastryny, glukagonu), pochodnych aminokwasów aromatycznych (tyrozyny, tryptofanu) i wielu innych związków, które w prawidłowym funkcjonowaniu nerek powinny być wydalane z ciała wraz z moczem. Te zmiany można jednak wykryć jedynie laboratoryjnie, dlatego ogromnie ważne jest regularne wykonywanie stałych badań, a więc badań krwi i moczu. Widocznymi objawami mocznicy może być między innymi cuchnący oddech i owrzodzenia jamy ustnej, będące wynikiem obecności moczu we krwi. Psy chorujące na mocznicę są zwykle bardzo ospałe, niechętnie się ruszają i nie chcą podejmować aktywności fizycznej. Właściciele powinni zwracać baczną uwagę, czy ich podopieczny nie stracił też apetytu. Objawem mocznicy może być też krwawienie z przewodu pokarmowego i wymioty. 

Dlaczego pojawiają się właśnie takie objawy?
Większość objawów występujących w przebiegu chorób nerek jest związanych z zatruciem organizmu. Związki, które powinny być filtrowane z krwi i wydalane na zewnątrz ciągle znajdują się w ciele zwierzęcia, co doprowadza do pojawienia się charakterystycznych objawów związanych z zatruciem toksynami. Nieprawidłowo pracujące nerki nie są w stanie usunąć z krwi zarówno toksyn, jak rozmaitych ubocznych produktów zachodzących w ciele przemian metabolicznych. W związku z tym, że nerki nie pracują wystarczająco wydajnie, szkodliwe substancje cały czas krążą w organizmie zwierzęcia. Coraz większe zatrucie organizmu może prowadzić do uszkodzeń kości, zaburzeń pracy serca i schorzeń wielu innych organów. 

Rzadsze objawy chorób nerek
U psów cierpiących na niewydolność nerek mogą pojawić się tez objawy niecharakterystyczne, mogące wystąpić również w przebiegu innych chorób. Wśród nich wymienia się między innymi uszkodzenie wzroku. Powstaje ono na skutek długotrwale utrzymującego się podwyższonego ciśnienia krwi. Innym objawem może być osłabienie kości z powodu braku homeostazy ustrojowej. U psów z chorobami nerek mogą wystąpić również wybroczyny na skórze oraz krwawienie w obrębie żołądka i jelit. Do dokładnej diagnozy konieczne jest jednak przeprowadzenie badań moczu i krwi oraz wykonanie badań obrazowych.