• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Objawy chorób stawów u psa

Choroby stawów to jedne z najczęściej występujących schorzeń u psów różnych ras. Wbrew powszechnej opinii, problemy ze stawami mogą pojawić się w każdym wieku – zarówno u psów starszych, jak i u szczeniaków. Niestety, większość chorób stawów jest nieuleczalna. Dodatkowy problem stanowi fakt, że choroby mają charakter postępujący. Z tego powodu kluczowe jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzenia. Aby zapewnić psu jak największy komfort życia i oszczędzić mu bólu, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Właściciele czworonogów często nie wiedzą, jakie objawy mogą towarzyszyć schorzeniom stawów. Dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najbardziej charakterystyczne objawy chorób stawów. 

Które stawy są najbardziej narażone na choroby?
Praktyka weterynaryjna pokazuje, że do lecznic trafiają zwierzęta z chorobami w obrębie różnych stawów. W przypadku psów schorzenia dotykają najczęściej stawu biodrowego, zwłaszcza u psów ras dużych i olbrzymich. Dysplazja stawu biodrowego diagnozowana jest najczęściej u psów w podeszłym wieku oraz u pewnych ras mających obciążenie genetyczne (np. owczarków niemieckich, rottweilerów, dogów niemieckich, labradorów czy golden retrieverów). Równie często pojawiają się schorzenia w obrębie stawu kolanowego, wśród których najczęściej diagnozowane jest zerwanie więzadła oraz wypadnięcie rzepki. Stosunkowo najrzadziej pojawiają się problemy ze stawami skokowymi.

Objawy chorób stawów
Objawy chorób stawów u psów mogą być różnorodne. Niektóre z nich są jednak bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim należy podkreślić, że rozwój choroby stawów wiąże się z odczuwaniem przez zwierzę coraz silniejszego bólu. Jest to widoczne między innymi w trakcie spacerów, kiedy zwierzę próbuje odciążyć bolesne miejsce. W związku z tym, że nacisk na chory staw powoduje ból, pies zaczyna kuleć. Problematyczne staje się wchodzenie i schodzenie po schodach i pokonywanie przeszkód. Pojawia się wyraźna niechęć psa do wchodzenia po schodach. U starszych psów może wystąpić okresowe sztywnienie kończyn i niemożność pełnego zgięcia łapy, nasilające się zwłaszcza po dłuższym leżeniu. Pies staje się mniej aktywny, wstawanie i siadanie przychodzi mu z dużym trudem. Ze względu na brak ruchu mogą wystąpić zaniki mięśni, widoczne zwłaszcza w przypadku dysplazji stawu biodrowego u owczarków niemieckich. Kolejnym objawem może być skomlenie lub popiskiwanie, pojawiające się w określonych sytuacjach i wskazujące na odczuwanie przez zwierzę bólu – taki objaw występuje przede wszystkim przy wstawaniu, kładzeniu się i siadaniu. Zwierzę staje się coraz bardziej wycofane, niechętne do zabawy i osowiałe. 

Postępowanie w przypadku zauważenia objawów
Jeżeli zauważymy którykolwiek z objawów mogących wskazywać na problemy ze stawami, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. W przypadku choroby stawów bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Lekarz dokona diagnozy na podstawie badania palpacyjnego i diagnostyki obrazowej, a następnie poinformuje nas o sposobie terapii.

Jak zapobiegać chorobom stawów?
Zdarza się niestety, że choroba stawów rozwija się na skutek zaniedbań ze strony opiekuna. O ile więc nie jesteśmy w stanie wyeliminować czynników genetycznych i predyspozycji osobniczych, o tyle możemy podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania naszego podopiecznego. Jednym z najczęstszych czynników przyczyniających się do powstania schorzeń w obrębie stawów jest stosowanie niewłaściwej diety. Nieodpowiednie żywienie w większości przypadków prowadzi do nadwagi i otyłości. Ze względu na dużą masę ciała, stawy muszą znosić większe obciążenie, co z kolei prowadzi do szybszego ścierania się chrząstki stawowej i powstawania zwyrodnień. Niestety, właściciele czworonogów często przekarmiają zwierzęta lub dostarczają im karm o zbyt wysokiej zawartości kalorii, których pies nie jest w stanie wykorzystać. Niewykorzystane kalorie zostają są magazynowane przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Waga zwierzaka rośnie, a stawy są coraz bardziej obciążone. Dlatego ogromnie ważne jest podawanie psu odpowiedniego pokarmu – czy to stosując gotową karmę, czy przygotowując posiłki w domu. Pamiętajmy, by w żadnym wypadku nie dawać psu jedzenia ze stołu, ponieważ psy nie są przystosowane do przyjmowania takiego pożywienia. Niewłaściwe żywienie często idzie w parze z brakiem aktywności fizycznej. Brak ruchu nie tylko powoduje wzrost masy ciała, lecz prowadzi do osłabienia mięśni. Gdy mięśnie mające za zadanie zapewnienie stabilności stawu są zbyt słabe, struktura zaczyna pracować nieprawidłowo. Dlatego zapewnijmy psu tyle ruchu, ile jest dla niego wskazane. Jednak nie tylko brak ruchu może doprowadzić do schorzeń w obrębie stawów. Równie niebezpieczne są niewłaściwe aktywności, na przykład zbyt intensywne ćwiczenia czy wysokie skoki. W ich następstwie mogą powstać rozmaite urazy, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na schorzenia układu kostno-stawowego. Wraz z wiekiem chrząstka stawowa ulega stopniowemu wycieraniu. Dlatego ogromnie ważna jest suplementacja preparatami wzmacniającymi chrząstkę stawową.