• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Rola wychowywania psa od szczenięcia

Często pierwsze miesiąca życia psa są dla Nas nie lada przeżyciem. Obserwujemy pieska, cieszymy się jaki jest śliczny i słodki. Pragniemy również zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje – od dawki ruchu poprzez odpowiednią karmę. Zapominamy jednak często o znaczeniu tresury już od najmłodszych lat.

Czym skorupka za młodu nasiąknie..

Zwierzęta, tak jak ludzie, najwięcej i najchętniej uczą się kiedy są młode. Wówczas to przyswajają najwięcej informacji, socjalizują się z otoczeniem, uczą się poprawnych zachowań oraz tego czego robić nie wolno.

Niestety wielu opiekunów i właścicieli zwierząt zapomina o tym fakcie, od młodego rozpieszczając psy i pozwalając im na wszystko. Prawidłowe wychowanie psa ma pozytywny wpływ na jego zachowania i charakter w przyszłości. Dzięki pracy nad tresurą psa unikniemy w przyszłości stresujących sytuacji, agresji psa, a nawet zniszczeń jakich może dokonać w mieszkaniu.

Kiedy rozpocząć ćwiczenia?

Należy pamiętać, że psy najchętniej uczą się poprzez zabawę. Wówczas wykonywanie określonych ćwiczeń nie kojarzy mu się z surową dyscypliną i przymusem reagowania na komendy. Poza tym podczas zabawy wzmacnia się więź między psem, a właścicielem, co działa odstresowująco i relaksująco w obie strony.

Ćwiczenia z psem można zacząć koło 2 – 3 miesiąca życia psa. Małego i chętnego do zabawy psa łatwiej jest nauczyć komend od psa dorosłego, który ma już swoje przyzwyczajenia i wpojone różne zachowania.

Przystępując do ćwiczeń pies musi zdać sobie sprawę, kto jest panem, „przywódcą stada”. Pies musi znać swoje miejsce w hierarchii, gdyż tylko wtedy będzie słuchał poleceń opiekuna.
Nasze działania wychowawcze zatem muszą być konsekwentne i precyzyjne. Nie możemy raz od psa wymagać określonego zachowania, a drugi raz mu „odpuszczać” z powodu braku czasu, by wymagać określonych zachowań.

Podstawy tresury

Podczas tresury opiekun, czy właściciel powinien być spokojny, opanowany i cierpliwy. Nie nauczymy psa niczego pożytecznego krzycząc na niego, denerwując, gdy nie słucha poleceń, już nie mówiąc o biciu. Należy pamiętać, że pies wobec którego stosuje się agresję odpłaci się tym samym.

Małe psy, jak dzieci nie posiadają zdolności długotrwałej koncentracji na jednej rzeczy. W związku z tym nauka nowych komend i zachowań powinna trwać stosunkowo krótka, lecz powinna być powtarzana kilka razy w ciągu dnia.

 

Podstawowymi komendami, jakie warto nauczyć psa to: „siad”, „waruj”, „do mnie”, „wróć”, „zostaw” i „weź”. Są to podstawowe polecenia jakie powinien wykonywać pies. Dzięki nim zapanujemy nad psem zarówno w mieszkaniu, ale także na spacerach wśród innych zwierząt i osób, gdzie bodźców do zabawy jest o wiele więcej.

Podsumowując, wychowanie psa trzeba zacząć jak najwcześniej. Musi być ono konsekwentne, stanowcze, ale także pełne zabawy. Za każde dobre zachowanie warto psa nagradzać, dzięki czemu wzmocnimy pozytywne zachowania.

Podczas tresury musimy egzekwować odpowiednie reakcje psa, nie pozwalając psu na niesubordynację, korygując natychmiast zachowania nieprawidłowe. W sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie możemy od razu poprawić zachowania psa – nie wydajmy komendy. Dzięki temu pies będzie wiedział od razu co zrobił źle i unikniemy niechcianych zachowań w przyszłości.