• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Szczekanie psią komunikacją

Powszechnie myślimy, że szczekanie psa jest oznaką strachu lub wyrażeniem przez niego groźby. Przyczyny są jednak bardzo różnorodne, można uznać, ze tego typu „hałasowanie” ma na celu skomunikowanie się z innymi bo przecież pies mówić nie umie.

pies

Reakcja w postaci szczekania

Tego typu zachowanie ma na celu wyrażenie jakiś emocji, które chce nam lub światu przekazać pies. Zwykle są używane, gdy dzieje się coś niepokojącego. Może oznaczać to, że pis wyczuł nadchodzącą obcą osobę lub zwierzę. Pierwotne postępowanie psa także było wyrażane szczekaniem, które zwykle dotyczyło wywołania emocji wśród innych czworonogów. Po pierwsze mogło oznaczać nakazanie szczeniakom aby się ukryły lub było to wezwanie innych dorosłych osobników do wspólnej walki, mobilizacji w jakimś celu. Porównać to możemy do środowiska ludzkiego gdzie wycie syreny lud dawniej dzwonu jest alarmem oznaczającym jakąś sytuację kryzysową i nie tylko. Na tej zasadzie psy przekazują sobie komunikat że do stada zbliża się ktoś obcy aby reszta mogła się na to odpowiednio przygotować i nastawić.

Nasze domowe psy także informują nas o przybyciu kogoś do mieszkania. Gdy usłyszą pukanie lub dzwonek rzucają się do drzwi z głośnym szczekaniem obwieszczając wszystkim domownikom, że ktoś próbuje dostać się do środka. Po wejściu tej osoby pies może rozpoznać kogoś mu już znajomego lub kontynuować obszczekiwanie a nawet próbować atakować osobę, która wydaje mu się niegodna zaufania.

Inne odgłosy jakie wydaje nasz pupil

Kolejnym komunikatem wysyłanym przez psa jest warczenie, które ma raczej negatywne znaczenie. Chyba każdy listonosz się już z tym spotkał. Warczenie u czworonoga oznacza zwykle ich strach wobec drugiej osoby lub zwierzęcia. Nie musimy się aż tak bardzo tego obawiać bo gdy pies ma zamiar rozpocząć atak albo ucieczkę nie będzie on wydawał żadnych charakterystycznych dla niego odgłosów. Strachliwy pupil warcząc stara się ukryć swoją obawę poprzez warczenie, które w jego mniemaniu ma na celu wypłoszenie obcej osoby. Czasami przechodzi on na delikatne szczekanie i pomrukiwanie, które świadczy o jeszcze większej niepewności czworonoga. Wzrost stresu powoduje dalsze szczekanie i próbę wezwania kogoś do pomocy. Będzie on hałasował dopóki intruz nie odejdzie.

Szczekanie = mówienie

Nasz czworonożny przyjaciel poprzez szczekanie wyraża nam swoje emocje. Gdy wracamy po całym dniu do domu wita nas zwykle tym sposobem, radośnie podskakując i biegając. Tutaj szczekanie oznacza radość i zadowolenie. Czasami szczekając może upominać się o jedzenie lub picie, gdy chce wyjść na dwór albo chce wymusić u nas zabawę. Także jak wychodzimy z domu pies komunikuje nam swoje niezadowolenie poprzez szczekanie i wycie.