• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Tężyczka po porodzie u suk

Schorzenie nazywane tężyczką poporodową (hipokalcemią poporodową), pojawiającą się u suk, zalicza się do nadzwyczaj poważnych oraz skomplikowanych powikłań okresu po porodzie. Niestety, choroba ta ma przebieg bardzo niebezpieczny i gwałtowny. Zaniedbanie i brak leczenia ze strony właścicieli suczki, może prowadzić nawet do śmierci czworonoga. Warto o tym pamiętać i bacznie obserwować swoją pupilkę po tym, jak się oszczeni.


W jaki sposób objawi się choroba?
 

Najczęściej, pierwsze dolegliwości zaczynają występować pomiędzy drugim, a trzecim tygodniu po oszczenieniu się. Wynika to z procesu laktacji, w trakcie którego dochodzi do problemów z gospodarką wapniowo- fosforanową. Dzieje się tak, ponieważ w mleku wykorzystuje się znacznie większą liczbę wapnia oraz fosforu, niż w ludzkiej krwi. W trakcie wcześniej wspomnianej laktacji, suka nie może odnaleźć w pokarmie odpowiedniej, niezbędnej dla niej ilości fosforu, wapnia oraz pozostałych wartości, więc będzie starać się wykorzystać wszystkie rezerwy, jakie będą zgromadzone w organizmie. Przytarczycowy hormon, działający w organizmie suki spowoduje, że wykorzystywany będzie wapń, zlokalizowany w jej kościach – to aż 99% wapnia, znajdującego się, w organizmie psa. Taki proces, całkowicie zmienia prawidłową, gospodarkę wapniową organizmu. Co za tym idzie, dochodzi do zaburzeń oraz zmian, które będą wywoływały powstawanie kłopotliwych dolegliwości i objawów.


U jakich psów występuje tężyczka?
 

Schorzenie, nazywane tężyczką poporodową, szczególnie dotyka drobnych piesków, które mają w miotach wiele szczeniąt, a więc wymagana jest rozległa laktacja. Zdarza się jednak, że występuje także u suk większych rozmiarowo. Szczególnie narażone są suczki, które szczenią się po raz pierwszy. Najczęściej, tężyczka poporodowa występuje aż w osiem do dwunastu godzin po pojawieniu się pierwszych objawów. Zazwyczaj, zmienia się najpierw zachowanie karmiącej suczki. Będzie ona zdezorientowana i niespokojna, po czym będzie popiskiwać, a jej ciało będzie drżeć. Czasami występuje także drapanie w okolicach pyska, a suczka zaczyna zaniedbywać swoje szczeniaki.