• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Jazda z psem samochodem – czy to możliwe?

Czeka nas podróż samochodem z psem, ale podczas wsiadania pies wyrywa się, szarpie i nie ma zamiaru wsiąść do samochodu? Cierpi na chorobę lokomocyjną? Co zrobić, by pies polubił podróże samochodem?

Podróżowanie od małego

Posiadając szczeniaka i mając na uwadze wyjazdy z psem warto od małego przyzwyczajać do takich wycieczek psa. Zapobiegnie to reakcjom lękowym u psa w dorosłym życiu. Niewytresowany pies będzie się bał, w skutek czego może się ślinić, drżeć, szczekać i wyć. Poza tym pies może posiadać chorobę lokomocyjną, która objawia się wymiotami i brudnym samochodem.

Nauka jazdy

Pies do jeżdżenia samochodem musi być przyzwyczajany stopniowo, bez pośpiechu, nerwów i agresji. Na samym początku warto oswoić psa z samym samochodem, by nie uciekał na jego widok.  Po uzyskaniu takiego zachowania można powoli przyzwyczajać psa do samochodu. Pies będzie go obwąchiwał, chodzić koło niego. Ważne by sam z siebie wskoczył do auta. Jeśli nie będzie od niego uciekał warto go pochwalić i nagrodzić przysmakiem.

Następnym krokiem jest zaakceptowanie przez psa dźwięków wydawanych przez samochód. Osiągniemy to przez uruchamianie samochodu przed wskoczeniem do niego psa. Z czasem pies przywyknie do siedzenia w aucie, czy to odpalonym, czy jeszcze nie.

Ostatni etap nauki osiągniemy dzięki krótkim przejażdżkom. Powinny być one krótkie: 15- 20 minutowe i powtarzane co kilka dni. Podczas podróży należy obserwować psa i jego reakcje, a po udanej podróży pochwalić i nagrodzić smakołykiem.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo psa w samochodzie jest bardzo ważne. Duże psy powinny być przewożone w bagażnikach, gdzie jest dużo miejsca i można rozłożyć matę lub koc. Niekiedy stosuje się specjalne klatki do przewożenia psów. Mniejsze psy mogą być umieszczone w transporterze dla zwierząt na tylnym siedzeniu lub w szelkach. Transporter powinien być odpowiednio przypięty pasami, w sytuacji dużych psów z tyłu samochodu powinna być krata odgradzająca psa od reszty pasażerów. Pomyślmy jak by wyleciał pies przy ostrym hamowaniu lub wypadku drogowym, gdyby nie był odpowiednio przewożony?

Pies dla zniwelowania stresu powinien mieć przy sobie zabawkę lub przekąskę. Kierowca z kolei powinien pamiętać, że psy nie lubią chaotycznej i agresywnej jazdy, dlatego warto unikać gwałtownych manewrów. Psu podczas podróży warto zapewnić dostęp do czystej wody, szczególnie w gorące dni. Należy również pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w samochodach podczas upałów, nawet gdy mają dostęp do wody!

Podróż samochodem powinna być dla psa przyjemnością. Warto każdą podróż samochodem skończyć w miejscu, gdzie pies będzie mógł pobiegać i pobawić się w nagrodę za dobre zachowanie.