• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Objawy choroby zębów u psa

Choroby zębów u psów to poważny problem, który dopiero od niedawna jest poważnie dostrzegany przez weterynarię, o czym świadczy fakt dynamicznego rozwoju weterynarii stomatologicznej. Coraz większa jest też świadomość właścicieli psów, jak dbać o higienę jamy ustnej swoich pupili i zapobiegać chorobom.

Jakie są objawy chorób zębów i przyzębia u psów?
W zależności od choroby, objawy mogą być inne. Jednak zawsze powinny nas zaniepokoić następujące zjawiska
• Utrata apetytu – oczywiście przyczyn może być wiele, choćby stres czy niedyspozycja żołądkowa, jednak utrzymująca się przez dłuższy czas niechęć do jedzenia może być sygnałem, że coś dzieje się z uzębieniem. Jeśli psu gryzienie i żucie sprawiają bol, niechętnie będzie on podchodził do miski. Brak apetytu może więc świadczyć np. o stanie zapalnym.
• Nerwowe reakcje na głaskanie w okolicy pyska. To także nieoczywisty objaw problemów z uzębieniem. Jeśli psu doskwiera bol, będzie nerwowo, a nieraz wręcz agresywnie reagował na dotyk w obrębie tej części ciała. Jeśli zauważymy tego rodzaju zachowania, które wcześniej nie występowały, warto skonsultować się z weterynarzem, by zbadał san uzębienia naszego psa.
• Nadmierny ślinotok także może świadczyć o tym, że w jamie ustnej psa pojawił się stan zapalny. Szczególnie, gdy towarzyszy temu utrata apetytu, możemy podejrzewać, że z uzębieniem coś jest nie w porządku.
• Nalot na zębach czy ich ciemnienie to objawy gromadzącego się osadu, który z czasem przybierze postać kamienia nazębnego – jednej z najczęściej spotykanych u psów dolegliwości dotyczących zębów. Kamień nazębny jest przyczyną licznych problemów, może prowadzić do parodontozy, a przy zaniedbaniu leczenia wręcz do utraty zębów.
• Odsłonięte szyjki zębów czy opuchnięte dziąsła to także objaw stanu zapalnego, może też świadczyć o rozwijającej się paradontozie
• Nieprzyjemny oddech również bywa sygnałem problemów z uzębieniem, choć oczywiście może być powodowany schorzeniami układu pokarmowego – konsultacja z weterynarzem rozwieje wątpliwości w tej kwestii
• Powiększone migdałki i zaczerwieniona błona śluzowa oraz opuchnięty język to kolejne powody do wizyty u weterynarza. Im szybciej, tym lepiej.

Jak zapobiegać chorobom zębów u psów? 
U psów, tak samo jak w przypadku ludzi najważniejsza w profilaktyce chorób jamy ustnej jest odpowiednia higiena. Na szczęście obecnie coraz rzadziej właściciele reagują śmiechem na propozycję zakupu szczoteczki i pasty do zębów dla psów. Szczególnie, że ich używanie znacząco minimalizuje problemy z chorobami zębów. Jeśli więc w ten prosty sposób można zapobiec cierpieniu zwierzaka, warto spróbować. Najważniejsze, by do szczotkowania zębów przyzwyczajać psa już od szczeniaka – na początku wystarczy używać miękkiej szczoteczki bez żadnej pasty. Nie tylko po to, by wyczyścić mleczne, żeby, ile po to, by pies przyzwyczaił się do tego zabiegu – z czadem będzie go traktował tak samo naturalnie, jak szczotkowanie sierści. 

W przypadku psów nie ma na szczęście konieczności codziennego czyszczenia zębów. Wystarczy robić to dwa – trzy razy w tygodniu, by utrzymać je w dobrym stanie. Na co dzień wystarcza zwykła pasta (oczywiście dla psów, absolutnie nie wolno używać tej przeznaczonej dla ludzi). Jej działanie jest proste; oczyszcza, neutralizuje bakterie i pomaga zwalczyć problem nieświeżego oddechu. Do wyboru mamy też pasty enzymatyczne, które pomagają w usuwaniu osadu nagromadzonego na powierzchni zębów. Jeśli nasz pupil ma poważny problem z kamieniem nazębnym i osadem 9zdarza się to szczególnie u psów z nieprawidłowym zgryzem) to warto wprowadzić też dodatkowe produkty, które pomogą nam uporać się z tym problemem. Bardzo dobrze sprawdzają się tu płyny wspomagające proces oczyszczania zębów z kamienia. Dodaje je się do wody do picia, działają w sposób łagodny dla żołądka, oczywiście należy stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

W codziennej higienie jamy ustnej psa wspomogą nas też różnego rodzaju przysmaki stomatologiczne, które także oczyszczają zęby z osadu i dbają o zdrowy i świeży oddech. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy także tak zwane karmy stomatologiczne, także weterynaryjne. Możemy stosować je profilaktycznie jako element żywienia psa. Jeśli problem jest poważniejszy, karma stomatologiczna może stać się podstawowym pokarmem psa. Poza tym, że zawiera składniki wspomagające oczyszczanie zębów i zapobiegające nawarstwianiu się osadu, karma stomatologiczna jest wysokiej klasy pełnowartościowym pożywieniem, które śmiało może być główną karmą naszego pupila.

W sytuacji, gdy profilaktyka nie wystarcza (lub gdy staniemy się właścicielami psa, którego jama usta nie należy do zadbanych) konieczne może być oczyszczanie zębów przeprowadzone przez weterynarza. Tak samo jak w przypadku ludzi do tego zabiegu wykorzystywane jest urządzenie emitujące ultradźwięki, które rozbijają nagromadzoną płytkę. Zabieg oczyszczania zębów u psów wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.