• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Na czym polega mądrość kotów?

Zapewne każdy właściciel kota potwierdzi, że jego pupil jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Przeciwnicy upierają się przy tym, że koty są głupie bo się nie słuchają i nie można ich wytresować w przeciwieństwie do psów. Kto ma rację w tym konflikcie?

Chyba nie powinno bazować się tylko i wyłącznie opinii właścicieli futrzaków, żeby powiedzieć który z nich jest mądrzejszy bo wynik będzie na pewno wybitnie nieobiektywny. A to wszystko z miłości do tych małych domowników na czterech łapach.

mądrość kotów

Inteligencja kotów

Niezależność kota nazywana także jego nieposłuszeństwem jest właśnie uznawana jako objaw jego mądrości. Ma swoje zdanie i swoją drogę więc nie trzeba mu mówić co ma robić- zdaje się, że tak właśnie funkcjonują koty. Ewolucja obejmująca kilkusetletni odstęp czasowy doprowadziła do tego, że mruczki są bardzo zindywidualizowanymi stworzeniami. Także w ich grupie nie ma przywódcy, któremu powinna podporządkować się reszta. Można więc uznać, iż funkcjonują nieprzewidywalnie a także w pewnym sensie chaotycznie.

Szybkość i chęć uczenia się u kotów

Inteligencji kotom na pewno nie można odmówić a nie zawsze idzie ona wraz z pojęciem mądrością u ludzi. U futrzaków natomiast jest nierozerwalna. Mają wysoko rozwiniętą zdolność kojarzenia wydarzeń oraz umiejętności dotyczące trafnego rozwiązywania wszelkich problemów. Myślę, że każdy kot jest na tyle sprytny i ma te dwie cechy świadczące o jego inteligencji.

Przykładów na mądrość kotów jest mnóstwo, potrafią nauczyć się korzystania z toalety dla ludzi, otwierania sobie drzwi (niestety także lodówki lub szafek w których ukryte są smakołyki). Wszystko co robią jest celowe bo nie lubią się przemęczać. Oczywiście koty nie są zbyt chętne do nauki jeśli chodzi o jakąkolwiek formę tresury co nie oznacza, że nie potrafią się uczyć od kogoś. Raczej że nie mają na to ochoty.

Nauka z wyciąganych wniosków

Futrzaki szybko przyswajają nową wiedzę a może raczej wypadałoby powiedzieć umiejętności, które uważają z jakiś powodów za przydatne. W trybie natychmiastowym używają wiedzę w praktyce. Często koty obserwują ludzi aby zdobyć nowe kompetencje i naśladują ich z powodzeniem. Oczywiście poziom inteligencji zależy od rasy, czasami też w pewnym sensie od właściciela bo oddziałuje na kota w różnych aspektach życia.

Okazuje się też, że koty można nauczyć kilku sztuczek tylko trzeba mieć do nich odpowiednie podejście związane bezpośrednio z naszą cierpliwością. Przykładem jest chyba fakt, że każdy kot umie korzystać z kuwety dopiero jak go do tego przyzwyczaimy. Warto nawiązać więź z kotem ucząc go nowych rzeczy, dzięki czemu jego intelekt będzie się jeszcze bardziej rozwijał.