• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Nadpłodnienie u kotów

Ten nietypowy termin oznacza ponowne zapłodnienie mimo tego, że kotka jest już w ciąży. Nadpłodnienie zdarza się dość rzadko jednak warto wiedzieć na czym to dokładnie polega i jak możemy temu zapobiec.

kotki

Na czym polega nadpłodnienie?

Samica, która została zapłodniona ma czasami typowe objawy okresu godowego. Jeżeli w czasie rui znajdzie się jakiś koci samiec może dojść do ponownego krycia bo u kotki owulacja prowokowana jest kopulacją (czasami potrzeba kilku aktów aby doszło do zapłodnienia). Gdy będzie miała w tym czasie owulację może zajść ponownie w ciążę. W rezultacie w brzuchu kotki rozwijają się dwa mioty i co ciekawe, są w różnym wieku.

Zagrożenia związane z nadpłodnieniem

Dla wielbicieli kotów taka sytuacja może nie wydawać się zbyt wielką tragedią, jednak źle się ona kończy. Kotka, u której doszło do nadpłodnienia rodzi w pierwszym terminie czyli te ze starszego miotu wychodzą na świat w odpowiedniej dla nich chwili. Gorzej dla kociąt z drugiego miotu bo zwykle są one za mało dojrzałe, żeby wyjść na świat. Wcześniaki zazwyczaj nie mają szans na przeżycie gdy różnica w czasie pierwszego i drugiego krycia była zbyt znaczna.

Czynności zapobiegawcze

Jedyną rzeczą jaką możemy zrobić to przypilnowanie kotki, zupełna izolacja od samców. W tym szczególnym okresie ciąży powinniśmy mieć ją na oku, żeby nie doszło do żadnych nieplanowanych wydarzeń. Nie można dopuścić do tego, żeby mogła wychodzić na dwór wtedy, kiedy ma ochotę bez żadnej kontroli ze strony ludzi bo może spotkać jakiegoś „kawalera”.

Wiedza o tego typu zjawisku jest ważna dla hodowców kotów bo posiadając w domu większą ilość zwierząt może do niego dojść. Właściciel kotów powinien zdawać sobie sprawę, który samiec jest ojcem kociąt. Jednakże można sobie pozwolić na tego typu sytuację, jeżeli będziemy kontrolować czas między jednym a drugim zapłodnieniem bo mamy wtedy większą szansę na to, że oba mioty przeżyją a kocięta mimo różnego wieku będą zdrowe. Także rodzenie dość sporej ilości kociąt może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji dla matki.

Podobnym zjawiskiem można określić fakt, że kocur towarzyszący kotce w okresie godowym (jeżeli jest taka możliwość) spędza z nią dwa, trzy dni i wtedy może dojść do ponownego zapłodnienia. Nie jest to jednak niczym groźnym bo kilkudniowa różnica między miotami nie wpływa na ich zdrowie i życie. Zdaje się, że zwłaszcza u kotów puszczanych na dwór wolno często się to dzieje. Wtedy już nie nazywamy tego nadpłodnieniem bo jest to sytuacja wręcz typowa.